• 22 GRU 23
    Kolejny filmy z cyklu „Nauka mówi”

Zachęcamy do oglądania kolejnego odcinka z cyklu filmów popularyzujących badania naukowe prowadzone w Uniwersytecie Szczecińskim “Nauka Mówi”. Najnowszy filmy porusza zagadnienia badawcze pt. Programy ćwiczeń fizycznych jako wsparcie w terapii jaskry.

Celem projektu jest opracowanie wytycznych dotyczących najskuteczniejszych strategii treningowych, które zwiększą sprawność fizyczną pacjentów z jaskrą, chorobą dotykającą coraz więcej osób, oraz pozytywnie wpłyną na stan zdrowia ich oczu.

Projekt prowadzony jest przez zespół laboratorium kinezjologii Centrum Badań Strukturalno – Funkcjonalnych Człowieka US, II Klinikę Okulistyki PUM w Szczecinie, CLARO group, Department of Optics Faculty of Sciences, Department of Sport Sciences University of Granada.

Prowadzone w ramach projektu badania, zmierzają do określenia rodzajów aktywności fizycznej osób chorych na jaskrę, dostosowanej do wieku oraz możliwości motorycznych pacjentów, która przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, a co za tym idzie, do zmniejszenia ryzyka uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Nauka Mówi to cykl filmów popularyzujących badania i prace naukowe prowadzone w Uniwersytecie Szczecińskim i stanowi element projektu Społeczna Inicjatywa Naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego (SINUS).
    Projekt Społeczna Inicjatywa Naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.