• 28 MAR 24
    Konferencja o polsko-ukraińskiej współpracy

Informujemy, że w dniach 25-28 marca br. trwa międzynarodowe seminarium naukowo-metodyczne „Ukraińsko-polska współpraca w dziedzinie edukacji: osiągnięcia i wyzwania”, którego współorganizatorem jest Wydział Humanistyczny US.

Do udziału w seminarium zgłosiło się ponad 250 uczestników reprezentujących uczelnie i instytucje ukraińskie oraz polskie ośrodki naukowe z całego kraju.

Seminarium organizowane jest w ramach współpracy Wydziału Humanistycznego US z Donbaskim Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym (ДВНЗ „Донбаський державний педагогічний університет”) oraz Ukraińsko-Polskim Międzynarodowym Centrum Edukacji i Nauki (Українсько-польський міжнародний центр освіти і науки ДДПУ). Połączone jest z obchodami 85-lecia naszej ukraińskiej uczelni partnerskiej.

Podczas inauguracji seminarium dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US, prorektor ds. kształcenia US, podkreśliła znaczenie współpracy w obszarze edukacji, szczególnie w trudnym czasie wojny. Przekazała wspólnocie akademickiej Donbaskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego wyrazy uznania i życzenia z okazji 85-lecia istnienia uczelni.

Wystąpienie plenarne na temat roli Uniwersytet Szczeciński we wsparciu instytucjonalnym obywateli Ukrainy zaprezentowała dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora ds. pomocy Ukrainie. Sekcję pn. „Partnerstwo edukacyjne w zakresie szkolnictwa wyższego: doświadczenia ukraińskie i polskie” otworzyło wystąpienie dr Agnieszki Szlachty na temat doświadczeń Wydziału Humanistycznego US w nauczania języka polskiego jako obcego obywateli Ukrainy.

Podejmowane podczas seminarium zagadnienia dotyczą różnorodnych form współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą w zakresie edukacji, w tym również wspólnych międzynarodowych projektów. Istotny obszar rozważań zajmują tematy związane z kształceniem po 24 lutego 2022 roku i rolą polskich ośrodków jako instytucji wspierających edukację i szkolnictwo wyższe w Ukrainie w czasie wojny.

Seminarium odbywa się w formie zdalnej.