• 25 PAŹ 23
    Konferencja romanistów z Instytutu Literatury i Nowych Mediów US

W dniach 12-14 października 2023 r. w Pobierowie odbyła się konferencja, organizowana przez romanistów z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, której tematem były „Reprezentacje literackie świata podziemi i ukrytości we Francji XIX wieku”.

Konferencja ta była dziewiątym już, cyklicznie organizowanym spotkaniem, polskich badaczy XIX-wiecznej literatury francuskiej. Spotkania te pozwalają na integrację ogólnopolskiego i zagranicznego środowiska romanistycznego w ramach kolejnych przedsięwzięć naukowych.
    Tegoroczna tematyka badań wpisuje się w złożoność oddawanej w uniwersum literackim rzeczywistości życia ludzkiego: skrytości świata podziemi, która budziła zainteresowanie pisarzy francuskich XIX w. Koncentrowała ich uwagę na tej przestrzeni z perspektywy oglądu nauk przyrodniczych, geografii, biologii czy geologii.

Skądinąd, z ukrytości świata podziemi, jako konstrukt intelektualny, wyłaniały się postaci fantastyczne, mroczne i iluzoryczne, których kreacje przekraczały dostępną bezpośrednio przestrzeń świata fizycznego. Świat podziemi jawi się w literaturze francuskich pisarzy jako element społecznych, politycznych i filozoficznych refleksji. Konferencję swoimi wykładami uświetnili badacze z polskich i zagranicznych ośrodków akademickich: ze Szczecina, Łodzi, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Opola, Lublina, Paryża.

Kolejna dziesiąta, ze wspomnianego cyklu Konferencja badaczy francuskiej literatury XIX w. będzie organizowana w 2024 r. przez Uniwersytet Śląski i poświęcona zostanie tematowi „La mobilité et la stagnation”. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału.