• 30 PAŹ 23
    Ks. prof. Chojnacki sygnatariuszem Deklaracji Współpracy Teologów Krajów Trójmorza

Informujemy, że ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US, Dziekan Wydziału Teologicznego US był uczestnikiem Forum Teologów Trójmorza podczas Międzynarodowego Kongresu Teologicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz sygnatariuszem Deklaracji Współpracy Teologów Krajów Trójmorza.

Międzynarodowy Kongres Teologów Krajów Trójmorza, który odbył się w dniach 23-27 października 2023 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, jest inicjatywą akademicką, której głównym celem jest pogłębianie więzi między środowiskami naukowymi i kościelnymi sąsiednich regionów Europy w dziedzinie teologii. Integracja akademicka państw uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza (3SI – Three Seas Initiative), która stanowi platformę współpracy dla 12 krajów Unii Europejskiej położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, znalazła swoje odzwierciedlenie w niedawno utworzonej sieci uniwersytetów (3SUN – The Three Seas University Network) w Lublinie. Celem tej sieci jest wspieranie integracji środowiska akademickiego wymienionych krajów poprzez współpracę w dziedzinie komercjalizacji wiedzy oraz wymianę doświadczeń dydaktyczno-naukowych. W tym kontekście istnieje również potrzeba współpracy w obszarze nauk teologicznych.

Forum Teologów Trójmorza, które odbyło się na zakończenie Kongresu, szczególny nacisk został położony na analizę priorytetów związanych z rozwojem nauk teologicznych w kontekście inicjatywy 3SUN. Przedstawiciele wydziałów teologii i jednostek badawczych, reprezentujący poszczególne kraje, podkreślali znaczenie studiów teologicznych w kontekście specyfiki każdego państwa uczestniczącego w Inicjatywie Trójmorza.

Podczas forum zatytułowanego Teologia Trójmorza: idee, obszary i perspektywy, ks. prof. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US przedstawił zagadnienie: “Umiędzynarodowienie i jakość badań naukowych w teologii w Polsce”.

W dobie globalizacji i większego upowszechnienia nauki na płaszczyźnie europejskiej i międzynarodowej konieczne jest postawienie pytania o rolę dyscypliny nauk teologicznych w krajobrazie światowej nauki. To główne pytanie należy uzupełnić o pytania dotyczące wzmocnienia obecności polskiej teologii w sieciach, konsorcjach i międzynarodowych jednostkach badawczych – rozpoczął swe wystąpienie ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US.

Kulminacyjnym momentem spotkania było oficjalne sformalizowanie wzajemnej współpracy między wydziałami teologii poprzez podpisanie wspólnej deklaracji. Sygnatariuszami Deklaracji Współpracy Teologów Krajów Trójmorza są teologowie uczestniczący w kongresie, w tym dziekani wydziałów teologicznych z krajów położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim.

Przypominamy, że ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US jest członkiem Komisji Ewaluacji Nauki w kadencji 2023 – 2027 oraz Koordynatorem „Grupy Kontaktowej” dla Polski AVEPRO.

Źródło i foto: Katolicki Uniwersytet Lubelski.