może tu
    • 21 LIS 22
    Kurs „Finanse osobiste”

    Kurs „Finanse osobiste”

    Rozpoczął się kurs „Finanse osobiste” kierowany do słuchaczy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Realizacja kursu jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu między  Szkołą Giełdową działającą przy Uniwersytecie Szczecińskim, której koordynatorem jest Pani Profesor Małgorzata Tarczyńska-Łuniewska oraz Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

     

    Obecnie prowadzona jest druga edycja kursu. Pierwsza odbyła się wiosną tego roku, jej odbiorcami byli słuchacze Ekonomicznej Akademii Seniora.  Kurs ukończyło blisko 60 osób, które, poza  otrzymaniem certyfikatu, przede wszystkim poszerzyło swoją wiedzę na temat finansów i ekonomii.

    W tej edycji odbyły się już dwa wykłady cyklu- „Pierwsze kroki w planowaniu finansowym” oraz „Finanse to też liczby -piękne i użyteczne”, kolejne rozpoczną się w grudniu. Wykłady  prowadzi dr Dominika Kordela.

     

    • 03.12.2022
      Wykład 3: „Z pustego i Salomon nie naleje – co zrobić, żeby uzyskać dochody”,

     

    • 17.12.2022
      Wykład 4: „Jak pożyczać i nie wpaść w pułapkę”,

     

    • 14.01.2023
      Wykład 5: „Ryzyko, którego nie należy się bać”,

     

    • 28.01.2023
      Wykład 6: „Emerytura to też Twoje życie – zaplanuj ją wcześniej”.

     

    Uczestnicy kursu zdobędą kompleksową i aktualną wiedzę na temat zarządzania swoimi finansami popartą wieloma ćwiczeniami praktycznymi. Nauczą się tworzyć prosty plan finansowy oraz dowiedzą się, jak określić cele finansowe i sposoby ich osiągnięcia oraz jak racjonalnie wydawać pieniądze i stworzyć „poduszkę bezpieczeństwa”. Jedną z wielu praktycznych umiejętności nabytych przez uczestników będzie także porównywanie ofert pożyczkowych, kredytowych i lokat. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje ryzyka towarzyszą określonym produktom finansowym. Program zajęć obejmuje także analizę przykładowych „fake newsów” oraz sposoby ich weryfikacji, aby nie dać się oszukać. Uczestnicy nauczą się również, jak dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z instytucjami finansowymi oraz jak zweryfikować ich wiarygodność. W programie kursu znajdują się także wskazówki, jak finansować potrzeby gospodarstwa domowego oraz na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt konsumpcyjny czy mieszkaniowy. Na zakończenie słuchacze dowiedzą się, jak działa system emerytalny w Polsce, jakie są cechy funkcjonujących rozwiązań na rynku i dlaczego planowanie emerytury jest potrzebne od jak najwcześniejszych lat.”

    Program kursu został przygotowany przez zespół dydaktyków z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którzy prowadzą punkt konsultacyjny. Każdy słuchacz może zwrócić się mailowo z pytaniem dotyczących problematyki szeroko rozumianych finansów.

     

     

     

Accessibility Toolbar