• 02 LUT 24
    Minister Nauki z wizytą w Uniwersytecie Szczecińskim

W dniu 1 lutego 2024 r. w murach Uniwersytetu Szczecińskiego gościliśmy pana Dariusza Wieczorka-Ministra Nauki, który od Szczecina i naszej Uczelni rozpoczął cykl spotkań ze środowiskiem akademickim.

Wizyta rozpoczęła się konferencją prasową, podczas której prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego powitał Pana Ministra w Uniwersytecie Szczecińskim i podkreślił, że środowisko akademickie bardzo docenia chęć rozmowy i współpracy ze strony szefa MNiSW.

Następnie Minister Wieczorek przedstawił plany działania resortu w kontekście podnoszenia jakości kształcenia i podejmowaniu działań zgodnie z opiniami Polskiej Komisji Akredytacyjnej odnośnie otwierania nowych kierunków. Poruszane były także kwestie podwyżek dla kadry akademickiej, poprawy warunków studiowania, rozwoju infrastruktury mieszkaniowej i remontu akademików.

Podczas konferencji Minister Wieczorek zapowiedział również cykl spotkań ze środowiskiem akademickim. Tematem rozmów mają być bieżące wyzwania w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki oraz możliwe działania na rzecz rozwoju tego sektora.

„Odwiedzimy każde województwo i zorganizujemy spotkanie z kadrą akademicką i studentami. Następne spotkania mamy już zaplanowane” – mówił Minister.

„Jesteśmy natchnieni optymizmem, że jest szansa na rozwój szkolnictwa wyższego.  Przede wszystkim dziękujemy za to, że Pan Minister przyjeżdża, że słucha głosu środowiska akademickiego. To pierwsze od 30 lat spotkanie z ministrem w województwie zachodniopomorskim. To wyjątkowa sytuacja, że minister przyjeżdża do Szczecina i spotyka się ze wszystkimi rektorami, a nie rektorzy jadą do ministra” – dodał Rektor US.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z rektorami zachodniopomorskich uczelni. Podczas wspólnych rozmów przedstawione zostały bieżące zagadnienia i problemy z jakimi mierzą się zachodniopomorskie szkoły wyższe. Minister zapewniał, że bez akceptacji środowiska akademickiego nie są możliwe żadne zmiany i reforma nauki. Mówił także o wzroście nakładów na szkolnictwo wyższe, które w ustawie budżetowej wzrosły o 22 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Głos studentów wybrzmiał po południu w trakcie spotkania w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie Pan Minister odpowiadał na pytania młodzieży. Studentów interesowały przede wszystkim sprawy związane z finansowaniem nauki, pomocy socjalnej dla studentów, programem budowy i modernizacją akademików, czy sposobami na uatrakcyjnienie studiów pod kątem wymagań rynku pracy.

„Musicie być aktywni, działać w samorządach studenckich, brać udział w wyborach” – zachęcał szef resortu i podkreślał, że aktywność studencka procentuje w późniejszej działalności zawodowej.

Poza Ministrem w spotkaniu udział wzięła dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US-Prorektor ds. Studenckich oraz dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US- Prorektor ds. Organizacji, a także Pan Piotr Zaremba- Przewodniczący Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dziękujemy Panu Ministrowi za spotkanie, mamy nadzieję, że to pierwsza z wielu wizyt na Uniwersytecie Szczecińskim, a wspólne rozmowy i dyskusje zaowocują rozwojem polskiej nauki.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wizyty Ministra Nauki w Uniwersytecie Szczecińskim przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego: