• 22 WRZ 22
    Monografia „Skalpel ’68” nominowana do Nagrody im. Jerzego Giedroycia

W tegorocznej 22. edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia, członkowie Kapituły, spośród wszystkich zgłoszeń, wybrali 12 tytułów książek. W gronie nominowanych znalazła się m.in. wspólna monografia dra hab. Radosława Ptaszyńskiego prof. US, pracownika Instytutu Historycznego US i dr n. med. Magdaleny Ptaszyńskiej.

Tytuł monografii: „Skalpel ’68. Kampania antysemicka
w środowisku szczecińskich lekarzy” (Universitas, Kraków 2021).

Nagroda im. Jerzego Giedroycia ustanowiona przez UMCS w Lublinie w 2001 r. jest przyznawana za twórczą kontynuację przesłania Redaktora Jerzego Giedroycia oraz badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury”. Cyklicznie do Nagrody zgłaszane są wyróżniające się monografie i wydawnictwa zbiorowe. Serdecznie gratulujemy nominacji.

Autorzy publikacji:

Magdalena Ptaszyńska – lekarz Oddziału Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie; doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Radosław Ptaszyński – politolog, socjolog, historyk; profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego; sekretarz redakcji „Polish Biographical Studies”; nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (2019), Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku” (2018, 2019), Nagrody im. Jana Długosza (2019). Laureat Zachodniopomorskiego Nobla.