może tu
    • 25 LIS 20
    Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymają środki NCN na realizację projektów

    Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymają środki NCN na realizację projektów

    Narodowe Centrum Nauki po raz dziewiętnasty ogłosiło wyniki konkursu OPUS. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego: dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US i dr hab. Franco Ferrari, prof. US, którzy otrzymają środki na realizację projektów badawczych.

     

    Dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US z Instytutu Historycznego poprowadzi projekt „Niemki i Polki w polityce społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku”. Jego celem jest przeanalizowanie polityki społecznej Poznania na przełomie XIX i XX wieku, tj. od włączenia do niej kobiet w latach 90. XIX wieku do 1914 roku. Kwestia ta nie zwróciła nigdy dotąd uwagi badaczy. Projekt ma więc charakter nowatorski. Jego zasadnicze znaczenie wiąże się z ukazaniem lokalnej polityki społecznej jako formy ograniczonej partycypacji obywatelskiej, upodmiotowiającej Polki i dającej im poczucie sprawczości w sferze publicznej, nieznanej ich rodaczkom z Królestwa Polskiego i Galicji. Projekt ukaże także lokalną politykę społeczną jako pole współdziałania Polek i Niemek.

     

    Natomiast dr hab. Franco Ferrari, prof. US z Instytutu Fizyki poprowadzi projekt „Modelowanie układów polimerowych w obecności nietrywialnych warunków topologicznych: kompleksowe podejście analityczno-numeryczne”, którego celem jest poznanie i lepsze zrozumienie wpływu efektów topologicznych na mechaniczne i termiczne własności materiałów polimerowych. Istotną cechą projektu jest to, że po raz pierwszy badane będą sploty polimerowe zawierające stosunkowo dużą liczbę (do dziesięciu) splątanych ze sobą węzłów. Grupa badawcza pod kierownictwem prof. Ferrari postara się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania: Jakie będą własności termiczne z worków i siatek zbudowanych ze splotów polimerowych? Jaka będzie wytrzymałość splotów polimerowych na naprężenia mechaniczne, jeżeli zostaną one rozciągnięte przez zewnętrzne siły mechaniczne? W jakiej części tego układu pojawią się największe naprężenia? .

     

    OPUS to konkurs adresowany do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany staż badawczy i stopień naukowy, w którym można ubiegać się o finansowanie projektu badawczego, w tym również zakładającego zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. Dodatkowo, formuła konkursu

     

    Dziewiętnasta edycja konkursu OPUS cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, w wyniku którego do NCN wpłynęły aż 2424 wnioski na łączną kwotę ponad 2,5 mld zł.

Accessibility Toolbar