• 25 MAJA 23
    Nos Kleopatry i wąsy Borkowicza – kolejne odcinki cyklu

Zapraszamy do obejrzenia kolejnych odcinków programu z cyklu „Nos Kleopatry i Wąsy Borkowicza – Spotkania z uniwersytecką Historią i Archeologią w Szczecinie” realizowanego we współpracy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i portalu wSzczecinie.pl.

• Gościem 6. odcinka programu jest prof. dr hab. Jan M. Piskorski – historyk, publicysta, pisarz, eseista i wieloletni pracownik IH, oraz od lat ważna postać m.in. dla historiografii naszego regionu i jej umiędzynarodowienia. Pretekstem do bogatej rozmowy były trzy najnowsze publikacje monograficzne Profesora: Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa (Bellona, 2017), Pomeranika (Bellona, 2021) oraz Gorzka sól historii. Migracje i transformacje (Bellona, 2021).

• Gościem 7. odcinka programu jest dr hab. Anna Szczepańska-Dudziak, prof. US, która opowiadała na temat czechosłowackich wzgl. czeskich wątków w historii najnowszej Szczecina na tle stosunków polsko-czeskich. Przypominamy przy tej okazji tytuł najnowszej monografii p. Profesor: „Szczecin czechosłowackim oknem na morza i oceany. Szczecin w stosunkach polsko-czechosłowackich 1945–1989” (Szczecin: IPN, 2021).

Celem programu jest przybliżenie historycznych i archeologicznych badań, które są prowadzone przez naukowców z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O książkach, projektach i doświadczeniach rozmawia z gośćmi dr hab. Eryk Krasucki, prof. US.