• 03 GRU 21

„Nos Kleopatry i wąsy Borkowicza. Spotkania z uniwersytecką historią i archeologią w Szczecinie” to cykl tematycznych programów, realizowany przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z portalem internetowym wSzczecinie.pl. Cykl prezentuje wyniki badań historyków i archeologów Instytutu Historycznego US. Gospodarzem tego programu jest dr hab. Eryk Krasucki, prof. US.

W tytule cyklu znalazły się dwa skojarzenia, które odsyłają do spraw uniwersalnych i lokalnych. Pierwsze, nawiązuje do znanej wypowiedzi Blaise’a Pascala, który zauważył, że gdyby nos egipskiej królowej byłby trochę krótszy, to historia świata mogłaby się potoczyć nieco inaczej. Drugie skojarzenie, poprzez charakterystyczny atrybut związany z osobą Leonarda Borkowicza, pierwszego wojewody szczecińskiego, przenosi uwagę na grunt lokalny. Tytuł łączy więc historię dawną z najnowszą, odległe i bliskie, ma jednocześnie budzić refleksję, nie bojąc się przy tym rozmaitych kontrowersji.

Program będzie zatem przybliżać historyczne i archeologiczne badania, jakie prowadzone są przez naukowców skupionych w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. O książkach, projektach i doświadczeniach rozmawiać z nimi będzie dr hab. Eryk Krasucki, prof. US. Kolejne programy pojawiać się będę w ok. dwumiesięcznych odstępach, w roku akademickim planowanych jest więc pięć spotkań. W pierwszym odcinku, którego gośćmi byli dr Barbara Patlewicz i prof. Ryszard Tomczyk, rozmawiano o badaniach prowadzonych przez nich od kilku lat na cmentarzach we Lwowie oraz uruchomionym kilka tygodni temu geoportalu poświęconym Cmentarzowi Janowskiemu. W kolejnym odcinku w tematykę magazynów jądrowych w Polsce, zimnowojenny konflikt i nowe spojrzenie na archeologię wprowadzać będzie dr hab. Grzegorz Kiarszys.

Emisja pierwszego filmu z cyklu już się odbyła. Materiał można obejrzeć  na naszym uczelnianym kanale You Tube  https://www.youtube.com/watch?v=mCdX8QzZy8o

Gośćmi pierwszego odcinka cyklu „Nos Kleopatry i wąsy Borkowicza. Spotkania z uniwersytecką historią i archeologią w Szczecinie” są dr Barbara Patlewicz i prof. dr hab. Ryszard Tomczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy w latach 2014-2017 realizowali grant Narodowego Programu Humanistyki MNiSW Lapides clamabunt. Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe.