może tu
    • 21 LUT 24
    Obchody roku Profesora Jerzego Wolszczana

    Obchody roku Profesora Jerzego Wolszczana

    Informujemy, że Uchwałą Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego rok 2024 ustanowiony został w naszej Uczelni „Rokiem prof. Jerzego Wolszczana”, wybitnego ekonomisty, jednego z pionierów szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim.

     

    W gmachu, w którym dzisiaj prowadzi działalność dydaktyczną i naukową Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ulicy Mickiewicza 66, do 1985 roku mieścił się Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu (WIET) Politechniki Szczecińskiej, którego WEFiZ jest prawnym sukcesorem. Na WIET do 1984 roku pracował prof. dr hab. Jerzy Wolszczan – wybitna postać wyższego szkolnictwa ekonomicznego na Pomorzu Zachodnim. Profesor Wolszczan był m.in. prodziekanem i dziekanem tego Wydziału w latach 1956 – 1973. W okresie dynamicznego rozwoju Wydziału Pan Profesor podjął trudy związane z rozbudową infrastruktury i był przez 10 lat (1966-1976) seniorem budowy budynku przy ul. Mickiewicza 64.

     

    Pod kierunkiem Profesora Jerzego Wolszczana WIET PS ukończyło studia wielu absolwentów ekonomiki i organizacji transportu, którzy podejmowali pracę w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych w całej Polsce. Profesor był także promotorem wielu rozpraw doktorskich obronionych w czerwcu 1969 roku, w tym zasłużonych, emerytowanych profesorów: prof. dr. hab. inż. Wojciecha Bąkowskiego oraz prof. zw. dr. hab. inż. Huberta Bronka.

     

    Ustanowienie roku 2024 rokiem prof. Jerzego Wolszczana wynika z licznych rocznic, związanych z Jego życiorysem, przypadających w roku 2024.Są to między innymi: 105 rocznica urodzin Profesora, 60 rocznica uzyskania przez Niego stopnia doktora habilitowanego, 40 lat od Jego śmierci.

     

    • W ramach obchodów „Roku prof. Jerzego Wolszczana” w dniu 26 lutego br., o godz. 12.00, w siedzibie Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania, przy ul Mickiewicza 64, prof. Waldemar Tarczyński- Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, otworzy wystawę poświęconą Panu Profesorowi.

     

    • Ważnym wydarzeniem będzie także uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, które odbędzie się w dniu 24 kwietnia br., godz. 10.00, w sali 126 budynku przy ul. Mickiewicza 64.

     

    Serdecznie zapraszamy do udziału w obu wydarzeniach.

     

     

     

    prof. dr hab. Jerzy Wolszczan

    (22 lutego 1919 – 10 grudnia 1984)

    Nauczyciel akademicki i pracownik naukowy, współtwórca szczecińskiej szkoły ekonomiki i organizacji transportu

    Szkołę podstawową ukończył w słynnym Liceum Krzemienieckim, a maturę uzyskał w Gimnazjum Męskim im. Sułkowskich w Rydzynie (1937)

    Absolwent Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu

    Uczestniczył w II wojnie światowej jako żołnierz Dywizjonu Artylerii Konnej.

    Aktywny żołnierz Armii Krajowej – brał czynny udział w licznych akcjach dywersyjnych

    Był jednym z pierwszych absolwentów szczecińskiej filii Akademii Handlowej w Poznaniu (1949)

    Pełnił wiele funkcji na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Szczecińskiej: prodziekana i dziekana w latach 1956-1973, kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Transportowych i kierownika Zakładu Transportu Samochodowego (1965 – 1984)

    Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał 13 maja1961 r. w WSE w Poznaniu, stopień doktora habilitowanego 28 kwietnia 1964 r. w SGGW w Warszawie, tytuł profesora nadzwyczajnego nadała Mu Rada Państwa w 5 lipca1971 r.

    Autor wielu fundamentalnych publikacji, w których w umiejętny sposób potrafił wykorzystać teoretyczne badania naukowe do działalności transportowej. Prekursor zastosowania metod matematycznych w badaniach analitycznych transportu

    Za dokonania wojenne, za zasługi w dziele kształcenia i wychowania młodzieży akademickiej, za dorobek naukowy i akademicki został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Walecznych, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotym Gryfem Pomorskim.

Accessibility Toolbar