• 19 KW. 24
    Odbył się I Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego

W dniu 18 kwietnia br. w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbył się I Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzenie dostarczyło wiele emocji i przyciągnęło liczną publiczność.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 50 uczniów z ośmiu szkół ponadpodstawowych z całej Polski, których wiedza i umiejętności oratorskie były oceniane przez profesjonalnych sędziów turniejowych. Uczniowie mieli  niezwykłą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności argumentacji, występów publicznych oraz krytycznego myślenia. Przygotowanie się do debaty wymagało zgłębienia różnych dziedzin wiedzy, od polityki i ekonomii po historię i kulturę. Uczestnicy musieli na bieżąco zmagać się z argumentami przeciwników i w sposób merytoryczny prowadzić  swojej wywody.

Stalowe nerwy, umiejętność erystyki i retoryki doprowadziła 3 zespoły na podium. Puchar z rąk prof. dra hab. Waldemara Tarczyńskiego- Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymały drużyny:

• Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie, która wywalczyła I miejsce;
    • XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie, zdobywcy II miejsca;
    • VI Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie, która otrzymała III miejsce w Turnieju.

Warto dodać, że dr Adam Rudawski – Wojewoda Zachodniopomorski wręczył także statuetki dla najlepszych mówców Turnieju. Najlepszym mówcą fazy grupowej został Antoni Wojciechowski z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. M. Kopernika w Kołobrzegu, natomiast najlepszy mówcą Turnieju został Bartosz Bartman-Jarzembek z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie.

Zorganizowany przez Uniwersytet Szczeciński Turniej jest częścią realizowanego od 2022 roku projektu Społeczna Inicjatywa Naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego – SINUS, przeprowadzanego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego został objęty patronatami honorowymi: Ministra Nauki, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin. Organizatorzy wydarzenia już zapowiadają kolejne edycje Turnieju. Pula nagród dla zwycięzców wyniosła 10 000 zł.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: