• 02 CZE 22
    Ogólnopolska Konferencja Naukowa Dydaktyków Matematyki

W dniach 26-30 maja br. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Dydaktyków Matematyki „Matematyka – nasza niedostrzegalna kultura. MATH&ART”.

Organizatorem tego spotkania naukowców i praktyków zajmujących się kulturą i edukacją matematyczną jest od szesnastu lat dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US z Instytutu Matematyki.

W tym roku konferencji towarzyszyły seminaria: „Dobry podręcznik” oraz „Fotoedukacja matematyczna”, gdyż projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał grant MEiN w ramach Społecznej Odpowiedzialność Nauki w module „Popularyzacja nauki i promocja sportu”.

Celem konferencji jest naukowa dyskusja na temat najbardziej aktualnych problemów kultury i edukacji matematycznej, wyników badań i prognoz edukacyjnych. W tym roku uczestnicy skupili się na zagadnieniach dotyczących poziomów rozumienia pojęć matematycznych, kształcenia matematycznego na wszystkich poziomach nauczania, technikom rozbudzania zainteresowań i zdolności matematycznych. Zaprezentowano również rezultaty badań pedagogicznych na temat wiedzy matematycznej uczniów w perspektywie kontruktywistcznej, podwójnego kodowania drogi ku abstrakcji za pomocą fotografii cyfrowej oraz tekstu, rozumienia pojęć matematycznych przez uczniów szkół średnich na poziomie meta czy kamieni milowych w historii rozwoju matematyki. Wykładom towarzyszyły warsztaty oraz kominki tematyczne poświęcone najważniejszym matematykom i ich odkryciom oraz współczesnym problemom polskiej szkoły w okresie po pandemii. Uczestników konferencji zaproszono do udziału w ogólnopolskich badaniach pedagogicznych „10 pytań o kulturę i edukację matematyczną” przygotowanych w ramach Sekcji Pedagogiki Medialnej KNP PAN.