może tu
    • 16 PAŹ 25
    Ogólnopolska konferencja naukowa w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

    Ogólnopolska konferencja naukowa w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie

    Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US w 2025 r. obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jubileuszu będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Politologia w Polsce: doświadczenia – wyzwania – perspektywy”.

     

    Celem konferencji jest refleksja nad dorobkiem politologii jako dyscypliny naukowej w Polsce oraz roli, jaką w jej rozwoju odegrał szczeciński ośrodek naukowy w ciągu ostatnich czterech dekad. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję nie tylko podsumować dotychczasowe osiągnięcia, ale także zastanowić się nad aktualną kondycją nauk o polityce i administracji oraz perspektywami rozwoju dyscypliny w przyszłości.

     

    Konferencja stawia pytania kluczowe dla zrozumienia ewolucji polskiej politologii: Jak zmieniała się w ciągu ostatnich czterdziestu lat? Które osiągnięcia okazały się trwałe, a które zweryfikował czas i nowe badania? Co dziś definiuje tożsamość politologii? Jakie nurty badań przyciągają młodych naukowców i z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć w kolejnych etapach swojej kariery naukowej?

     

    Obrady mają charakter otwarty dla środowiska akademickiego i stanowią platformę do wymiany doświadczeń oraz inspirującą przestrzeń do dyskusji o przyszłości nauk politycznych i administracyjnych w Polsce.

     

    Główne punkty programu obejmują cztery panele tematyczne:

     

    • „Politologia w Polsce: stan badań, wyzwania i perspektywy rozwoju” – dyskusja z udziałem wybitnych przedstawicieli krajowych ośrodków akademickich, w tym z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic i Olsztyna;
    • „Od peryferii do centrum – regionalny wkład w rozwój polskiej politologii” – panel poświęcony roli ośrodków regionalnych w kształtowaniu dyscypliny;
    • „40 lat badań politologicznych w Szczecinie” – sesja jubileuszowa prezentująca dorobek naukowy Instytutu w takich obszarach jak migracje i ruchy społeczne, europeistyka, systemy partyjne, badania wyborcze, bezpieczeństwo i wielokulturowość;
    • „Nowe narracje, nowe perspektywy” – panel studencko-doktorancki pokazujący spojrzenie młodego pokolenia badaczy na współczesną politologię.

     

    Program konferencji: Politologia w Polsce

     

    Jubileusz Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (INoPiB) wpisuje się w obchody 40-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego. Instytut działa od 1985 roku i od 2019 funkcjonuje w ramach Wydziału Nauk Społecznych. INoPiB prowadzi badania obejmujące szerokie spektrum zagadnień krajowych i międzynarodowych, w tym systemy partyjne, myśl polityczną, ruchy społeczne, kampanie wyborcze, mniejszości narodowe i kwestie bezpieczeństwa. W 2022 roku Instytut uzyskał kategorię naukową „A” w dyscyplinie nauk o polityce i administracji.

Accessibility Toolbar