• 21 LIS 23
    Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wydziału Prawa i Administracji US

W dniach 15 – 17 listopada 2023 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeni i nauka prawa międzynarodowego w Polsce. W 100. rocznicę utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (International Law Association)”, której Wydział Prawa i Administracji US był współorganizatorem.

Po pierwszych wystąpieniach naukowych uczestnicy Konferencji udali się do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Po zwiedzeniu jej pięknego gmachu odbyła się uroczystość wręczenia medali jubileuszowych z okazji 100. rocznicy utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego.

fot. Filip Kacalski

Pierwszy dzień obchodów 100. rocznicy utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego – ILA zakończył się koncertem Stanisława Soyki wraz z kwartetem. Koncert rozpoczęła dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US – Dziekan WPIA US oraz Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, reprezentujący partnera koncertu Miasto Szczecin Floating Garden. Koncert zakończył się podwójnym aplauzem dla artysty.

fot. Diana Marczewska

W czasie drugiego dnia Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Uczeni i nauka prawa międzynarodowego w Polsce. W 100. rocznicę utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego – ILA (International Law Association)” uczestnicy zwiedzili szczecińską instytucję kultury – Willę Lentza. Goście rozpoczęli wizytę od zwiedzenia jej z przewodnikami, a jednym z nich był osobiście Pan Michał Dębowski – Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

fot. Diana Marczewska

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Uczeni i nauka prawa międzynarodowego w Polsce. W 100. rocznicę utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego – ILA (International Law Association)” była debata pt. „Siła bezsilności – o przyszłości porządku międzynarodowego”, która odbyła się w Willi Lentza. W debacie moderowanej przez red. Jacka Żakowskiego wzięli udział znakomici goście: prof. Hanna Suchocka, dr Hanna Machinska, prof. Dariusz Rosati, prof. Jerzy Zajadło, prof. Adam Bodnar oraz dr Marek Prawda.

fot. Diana Marczewska

Drugi dzień obchodów 100. rocznicy utworzenia Grupy Polskiej Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego – ILA zwieńczył uroczysty bal jubileuszowy w Courtyard by Marriott Szczecin City. Bal poprzedził toast wzniesiony przez prof. dr hab. Waldemara Tarczyńskiego – Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, a także kolejne pamiątkowe zdjęcie. Zostały również wręczone kwiaty, wraz z podziękowaniami dla prof. dr. hab. Jerzego Menkesa – Przewodniczącego Grupy Polskiej ILA oraz prof. dr hab. Anny Wyrozumskiej – Przewodniczącej Grupy Polskiej w latach 2007 – 2013.

fot. Diana Marczewska, Filip Kacalski

Źródło. Wydział Prawa i Administracji US