• 02 CZE 23
    Pierwsze obrady nowych Komisji Rektorskich

Informujemy, że 31 maja br. odbyły się pierwsze obrady dwóch nowych Komisji Rektorskich powołanych 29 maja 2023 r. Spotkania miały na celu omówienie harmonogramu pracy i podział obowiązków.

Zarządzeniem numer 77/2023 Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 29 maja 2023 r. powołana została doraźna Komisja Rektorska ds. stosowania narzędzi sztucznej inteligencji przez członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego, w składzie:

1) Przewodniczący:

dr hab. Adam Stecyk, prof. US;

2) Członkowie:

a) mgr Paweł Michalik – sekretarz;
    b) ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski;
    c) dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US
    d) dr hab. Mirosław Rutkowski, prof. US;
    e) dr hab. Krzysztof Saja, prof. US;
    f) dr hab. Maciej Witek, prof. US;
    g) ks. dr Krzysztof Jaworski;
    h) dr Artur Kulpa;
    i) dr Piotr Ogonowski;
    j) mgr Michał Giedrys;
    k) mgr Iwona Gołąb;
    1) mgr Magdalena Manugiewicz-Czachorowska;
    m)mgr Konrad Mielko;
    n) mgr Maciej Olejnik;
    o) Marek Roszak.

Do zadań Komisji należy w szczególności:

1. opracowanie procedur wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w Uniwersytecie Szczecińskim, zgodnie z wysokimi standardami etycznymi w pracy badawczej, dydaktycznej i aktywności publicznej;
    2. opracowanie dobrych praktyk i wskazanie katalogu narzędzi sztucznej inteligencji, które mogą być potencjalnie wykorzystywane w dydaktyce i badaniach naukowych, w oparciu o zasady obiektywizmu, rzetelności i bezstronności w pracy naukowej i dydaktycznej;
    3. opracowanie zasad wdrożenia narzędzi informatycznych i wsparcia technicznego członków społeczności Uniwersytetu Szczecińskiego w zakresie sztucznej inteligencji;
    4. monitoring tendencji rozwojowych i potencjalnych zastosowań narzędzi sztucznej inteligencji w Uniwersytecie Szczecińskim;
    5. opracowanie katalogu zagrożeń i zasad przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu członków społeczności Uniwersytetu Szczecińskiego w związku z rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji.

Zarządzeniem nr 78/2023 powołana została doraźna Komisja Rektorska ds. opracowania Kodeksu Etyki Studenta Uniwersytetu Szczecińskiego, w składzie:

1) Przewodniczący:

ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski;

2) Członkowie:

a) dr hab. Katarzyna Święch-Kujawska, prof. US
    b) dr hab. Mirosław Rutkowski, prof. US;
    c) dr hab. Maciej Witek, prof. US;
    d) dr KrzysztofJaworski;
    e) Wiktoria Brewka;
    f) Agata Dubiłowicz;
    g) Paulina Koster;
    h) Urszula Niśkiewicz;
    i) Piotr Zaremba

Do zadań Komisji o której mowa w § 1 należy przygotowanie i opracowanie Kodeksu Etyki Studenta Uniwersytetu Szczecińskiego.