może tu
    • 27 WRZ 22
    Pierwsze spotkanie w ramach cyklu Szczecin Humanistyczny

    Pierwsze spotkanie w ramach cyklu Szczecin Humanistyczny

    Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu: Szczecin Humanistyczny w Willi Lentza. Biografie, autobiografie, listy… pod honorowym patronatem Jego Magnificencji prof. Waldemara Tarczyńskiego – Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego  oraz Prezydenta Miasta Szczecin Pana Piotra Krzystka. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 6 października 2022 roku w Willi Lentza.

     

    Program spotkania:

    • Godz. 17.00 – powitanie i słowo wstępne, które wygłosi Pani Dyrektor Jagoda Kimber,

     

    • Dyskusja na temat roli biografii w literaturze, kulturze i edukacji oraz miejsca badań biograficznych we współczesnym świecie, w której
      uczestniczyć będą:

     

    1. Pan prof. Adam Wątor, kierownik Ośrodka Badań Biograficznych utworzonego w 2012 roku na Uniwersytecie Szczecińskim, redaktor naczelny czasopisma „Polish Biografical Studies”;
    2. Pan prof. Ryszard Skrzyniarz, redaktor naczelny czasopisma „Biografistyka Pedagogiczna”, wydawanego od 2016 roku w Lublinie przez Fundację Biografie Codzienności;
    3. Pan prof. Jerzy Madejski, redaktor naczelny czasopisma „Autobiografia Literatura Kultura Media”, wydawanego od 2013 roku w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Spotkanie poprowadzą dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US i redaktor Elżbieta Krzewska z Lublina.

     

    • Godz. 18.00 Otwarcie wystawy pt. „Tak wygląda prawdziwa Poetka”. Listy i kolaże Wisławy Szymborskiej do Joanny Kulmowej.

    Słowo wstępne – Pani Dyrektor Jagoda Kimber

     

    Listy Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej czytać będą:

    • Jego Magnificencja prof. Waldemar Tarczyński,Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
    • Pan Piotr Krzystek,Prezydent Miasta Szczecin.

     

     

    Honorowy patronat nad wystawą pełni Fundacja Wisławy Szymborskiej z Krakowa.

     

    Więcej o cyklu:

     

    Szczecin Humanistyczny w Willi Lentza to wspólna inicjatywa Willi Lentza i Uniwersytetu Szczecińskiego. Honorowy patronat Jego Magnificencji prof. Waldemara Tarczyńskiego i Prezydenta Miasta Szczecin Pana Piotra Krzystka nadają cyklowi nobilitujące znaczenie.

     

    Dialogiczna idea nowego cyklu nawiązywać będzie do idei spotkań artystycznych i działań kulturalnych prowadzonych w Willi Lentza od momentu jej otwarcia przez Panią Dyrektor Jagodę Kimber i idei Szczecina Humanistycznego, organizowanego na Uniwersytecie Szczecińskim przez dr hab.Urszulę Chęcińską, prof. US. Wobec powszechnego, zainteresowania badaniami biograficznymi, będącymi wyrazem społecznego zapotrzebowania na biografie znanych i wybitnych osób, nowy cykl spotkań nosić będzie podtytuł: Biografie, autobiografie, listy…

     

    Szczecin Humanistyczny w Willi Lentza wiązać się będzie nadal ze światem nauki, kultury i sztuki, do którego droga tym razem prowadzić będzie przez archiwum. I towarzyszącą współczesnemu światu „gorączkę archiwów”, o której Jacques Derrida napisał, że jest „objawem woli panowania człowieka nad przeszłością,ale i wielką szansą przyszłościowego myślenia o życiu, nauce, kulturze, a przede wszystkim o edukacji. Zgodnie z zasadą, że „nie ma doświadczenia ludzkiego, które nie byłoby edukacją”.

     

    Biografie, autobiografie, listy ze względu na topografię, historię i kulturę Szczecina zyskują dodatkowy europejski wymiar. Willa Lentza jest najdoskonalszym miejscem, w którym spełniają się słowa: „Człowiek to miasto, w którym mieszka. Szczecin jest miastem humanistycznym zapisanym w wielu językach. Jednym z nich jest język biografii, autobiografii i listów…”

     

    Nowemu cyklowi spotkań Szczecin Humanistyczny w Willi Lentza. Biografie, autobiografie, listy… towarzyszyć będą artystyczne wystawy i krótkie koncerty muzyczne organizowane przez Willę Lentza, Miasto Szczecin i Uniwersytet Szczeciński.

     

    Serdecznie zapraszamy.

Accessibility Toolbar