• 31 MAR 23
    Pierwsze statutowe posiedzenie Zarządu Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej

W dniu 28 marca 2023 roku w budynku Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US odbyło się pierwsze statutowe posiedzenie Zarządu Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w VI kadencji połączone ze zwiedzaniem Muzeum Olimpizmu w Uniwersytecie Szczecińskim.

Swoją obecnością zaszczycili: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Ryszard Stadniuk. Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć powitał przybyłych gości JM Rektora, wiceprezesa PKOI, członków Zarządu ZRO, w gronie którym są m.in. (byli obecni ) olimpijczycy, paraolimpijczycy:

• Róża Data – Ptak – wiceprezes ZRO, olimpijka – wioślarka, uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku;
    • Dorota Brzozowska – absolwentka WE US, olimpijka – pływaczka uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku;
    • Janusz Brzozowski – olimpijczyk – piłkarz ręczny, brązowy medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku;
    • Grzegorz Kołtan – olimpijczyk – kajakarz, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku,  dwukrotny mistrz świata Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w Sofii w 1977 roku;
    • Roman Kowalewski – olimpijczyk – wioślarz, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku;
    • Renata Chilewska – paraolimpijka – złota medalistka w rzucie oszczepem, srebrna medalistka w pchnięciu kulą, brązowa medalistka w rzucie dyskiem Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku, brązowa medalistka w pchnięciu kulą, brązowa medalistka w rzucie dyskiem Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2008 w Pekinie, uczestniczka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Prof. dr hab. Waldemar  Tarczyński w swoim wystąpieniu przedstawił osiągnięcia sportowe naszych studentów, absolwentów – uczestników IO,IP. Podziękował za bardzo dobrą współpracę z ZRO, wspólne inicjatywy, organizację konferencji naukowych itp.

Dyrektor Muzeum Olimpizmu w Uniwersytecie Szczecińskim (członek ZRO) dr hab. Jerzy Eider, prof.US zaprezentował uczestnikom spotkania film o utworzonym uczelnianym Muzeum Olimpizmu w Uniwersytecie Szczecińskim. W pomieszczeniu muzealnym wałecki olimpijczyk – kajakarz Grzegorz Kołtan przekazał prof. dr hab. Waldemarowi Tarczyńskiemu swoją bluzę od dresu reprezentacyjnego z Igrzysk XXII Olimpiady w Moskwie 1980 roku. Być może jest to początek tworzenia Zachodniopomorskiego Muzeum Olimpizmu. Pani Renata Chilewska – paraolimpijka, poinformowała, że w najbliższym czasie przekaże liczne eksponaty sportowe, w tym jeden z medali paraolimpijskich. Uczestnicy spotkania podziwiali bogatą kolekcję muzealną ukazującą uczestnictwo studentów i absolwentów szczecińskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Szczecińskiego w największej imprezie sportowej czterolecia IO, IP.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.