może tu
    • 20 WRZ 22
    Pierwszy botaniczny mural w Szczecinie

    Pierwszy botaniczny mural w Szczecinie

    Miło nam poinformować, że na ścianie budynku Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego powstał pierwszy w Szczecinie botaniczny mural, który promuje projekt „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe”.

     

    Projekt przedstawia gatunki roślin naczyniowych rodzimych i archeofity (obce, zadomowione przed XV w.). Po prawej stronie Papaver rhoeas L. (mak polny), gatunek śródziemnomorsko-irano-turański, w Polsce pojawił się wraz z rolnictwem neolitycznym jako chwast upraw zbożowych (5200–1900 p.n.e.). Po lewej stronie u dołu Lonicera periclymenum L. (wiciokrzew pomorski)– takson subatlantycki, rodzimy gatunek pnącza występujący na Pomorzu Zachodnim w lasach, szczególnie nadmorskich, w Polsce osiąga wschodnią granicę zasięgu ogólnego. Po lewej u góry liść mięty (Mentha L.), rodzaj rodzimy, powszechnie wykorzystywany w kuchni i ziołolecznictwie. Tłem jest tkanka roślinna, a poziome i skośne linie symbolizują sieć internetową i przepływ informacji.

     

    Warto także dodać, że rok 2022 został ogłoszony przez Senat RP rokiem botaniki ze względu na jubileusz 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego (PTB), a Szczeciński Oddział PTB funkcjonuje od 1955 r.

     

     

    Mural promuje projekt „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe” dofinansowany w ramach programu Polska Cyfrowa.

     

    Wykonawcą muralu jest firma ColorArt z Będzina, a jego ostateczny projekt został wykonany w wyniku konsultacji z pracownikami Działu Projektów US oraz Instytutu Biologii US.

     

     

     

     

     

     

Accessibility Toolbar