• 17 LUT 21
    Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego i Gminy Międzyzdroje

16 lutego 2021 r. nastąpiło podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego i Gminy Międzyzdroje. Jedną z misji Uczelni jest współdziałanie z samorządami lokalnymi oraz wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju Pomorza Zachodniego.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do zacieśnienia współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego i Gminy Międzyzdroje. Jak zaznaczył prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego:

Potencjał naukowy, potencjał ekspercki, którym dysponuje Uniwersytet powinien być wykorzystywany do wspólnych działań wspierających ochronę środowiska, rozwój turystyki czy w aplikowaniu po środki unijne.

Przyszłymi beneficjentami tej współpracy będą przede wszystkim studenci. To im podpisanie listu, daje szansę na odbywanie płatnych praktyk w Biurze Promocji, Biurze Informacji Turystycznej i Urzędzie Miasta. Natomiast za najlepsze prace dyplomowe i magisterskie studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, które dotyczyć będą Gminy Międzyzdroje i środowiska naturalnego okolic Wolińskiego Parku Narodowego, Burmistrz Międzyzdrojów ufundował nagrodę pieniężną.

Bardzo ważnym aspektem działalności będzie również realizacja przez Uniwersytet Szczeciński programów szkolenia wodnych służb ratowniczych w pasie nadmorskim gminy.

Burmistrz Międzyzdrojów, Pan Mateusz Bobek, podkreślił, że wsparcie Uczelni stwarza wiele możliwości rozwoju nadmorskiej gminy. To wyjątkowa okazja do pracy na żywym organizmie – pracy badawczej, dotyczącej akwenów morskich.

W tym obszarze Uniwersytet Szczeciński ma w planach rozbudowę infrastruktury i oferty swojej badawczej Stacji Morskiej.

Pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej, Pan Norbert Obrycki, szansę na kolejne kroki współpracy widzi w aplikowaniu po środki unijne m.in. z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021 – 2028.  Warto więc połączyć siły w walce o miliony euro.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji z tej uroczystości.