• 16 MAJA 22
    Polonistyczno-germanistyczne wspólne studia nauczycielskie

W piątek 13 maja br. została podpisana umowa dotycząca uruchomienia i prowadzenia wspólnego kierunku studiów nauczycielskich z podwójnym dyplomem pn.: polonistyczno-germanistyczne wspólne studia nauczycielskie / Lehramt Deutsch-Polnisch binational.

Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce w siedzibie naszego partnera – Uniwersytecie w Greifswaldzie. Podpisy pod umową złożyli rektorzy obu uczelni – prof. dr hab. Waldemar Tarczyński oraz Prof. Dr. Kathrina Riedel.

Uniwersytet Szczeciński reprezentowali:

• prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US;
    • dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US, Prorektor ds. Kształcenia;
    • dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, Dziekan Wydziału Humanistycznego;
    • dr Barbara Wróblewska-przewodnicząca zespołu kierunku.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Pan Daniel Wacinkiewicz, Minister Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Kraju Związkowego Mecklemburgia-Pomorze Przednie Pani Bettina Martin, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, Pani Cornelia Pieper, Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego i wschodniej Meklemburgii, Heiko Miraß, Nadburmistrz Greifswaldu, Pan Stefan Fassbinder.

Celem studiów jest przygotowanie przyszłych absolwentów do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego i języka niemieckiego. Na pierwszym roku studiów program realizowany będzie na obu uczelniach macierzystych, następnie na drugim roku w Greifswaldzie, a na trzecim roku w Szczecinie.

Przy tworzeniu kierunku studiów wykorzystano wiedzę ekspercką obu uczelni z zakresu nauczania języków oraz pedagogiki. Położona nacisk na w aspekt praktyczny kształcenia, studenci tego kierunku odbywają praktyki szkolne w obu krajach i dzięki temu mają możliwość poznać oba systemy szkolne. Pobyt w sąsiednim kraju i kontakt ze studentami uczelni partnerskiej pomaga również poszerzyć ich umiejętności międzykulturowe.

Bardzo cieszę się z utworzenia studiów podwójnego dyplomowania, gdyż są one unikatowe w skali europejskiej. Duże znaczenie ma fakt ich realizowania na pograniczu polsko-niemieckim. Ten kierunek stanowi niepowtarzalną okazją dla osób, które chcą zdobyć wiedzę z zakresu filologii polskiej oraz niemieckiej, zyskać umiejętność interpretacji tekstów kulturowych oraz poznać tajniki pracy pedagoga. Absolwenci tych studiów z pewnością będą posiadać konkurencyjne kompetencje zawodowe na rynku pracy – stwierdził Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Czego studenci nauczą się podczas studiów na tym kierunku?:

• posługiwać się językiem niemieckim na poziomie C1;
    • interpretować polskie i niemieckie teksty użytkowe i (popularno) naukowe oraz literackie kontekście potrzeb związanych z pracą zawodową,
    • inicjować i animować wspólne polsko-niemieckie przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym.

„Polonistyczno-germanistyczne wspólne studia nauczycielskie” to jeden z nielicznych programów Double-Degree w dziedzinie nauczania w Europie i pierwsza tego typu współpraca między Polską i Niemcami. Kierunek studiów nie tylko otwiera przed studentami nowe perspektywy zawodowe, ale także wnosi znaczący wkład w wymianę kulturalną w regionie przygranicznym, a tym samym także w połączenie dwóch sąsiednich krajów. Studia ruszają od roku akademickiego 2022/2023.