• 11 MAJA 23
    Porozumienie z Hassan II University of Casablanca w Maroku

W dniach 01.05-06.05.2023 r.  delegacja Uniwersytetu Szczecińskiego z Panem Rektorem prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim przebywała na Hassan II University of Casablanca w Maroku.Wizyta miała na celu omówienie kolejnych etapów współpracy i sformalizowanie już istniejących działań.

Uniwersytet Hassan II w Casablance to jeden z największych publicznych uniwersytetów afrykańskich, który powstał w 1975 roku.  Od roku 2014 w obecnej formie jest efektem połączenia University Hassan II w Ain Chock – Casablanca z University Hassan II Mohammedia – Casablanca. W uczelni studiuje 147 tys. studentów w kilkunastu dyscyplinach, z których większość ma swoje odpowiedniki w Uniwersytecie Szczecińskim. Uczelnia jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Badawczych.

Uczelnia składa się z 3 wydziałów ekonomii i prawa, 3 wydziałów nauk humanistycznych i artystycznych, 2 wydziałów nauk ścisłych, 1 wydziału naukowo-techniczny, 1 wydziału lekarsko-farmaceutycznego, 1 wydziału lekarsko-dentystycznego, 2 szkół inżynierskich, 1 szkoły biznesu, 2 szkół przygotowujących nauczycieli, 1 wyższej szkoły technicznej oraz 1 wyższej szkoły sztuki użytkowej.

Badania naukowe są zorganizowane w różnych strukturach naukowych (123 laboratoria, 10 szkół doktorskich, 10 centrów tematycznych, 4 centra kompetencyjne akredytowane przez Ministerstwo, 2 platformy badawcze oraz 1 obserwatorium).

Celem wizyty było zacieśnienie współpracy między naszymi uczelniami. Podpisane porozumienie precyzuje zakres i formy współpracy zarówno dla nauczycieli akademickich, jak i studentów. To staże, wspólne projekty, prowadzenie wzajemne zajęć ze studentami naszych uczelni. W pierwszej kolejności rozpoczęto współpracę w ramach dyscyplin ekonomia i finanse, zarządzanie, prawo oraz pedagogika.