• 20 LUT 24
    Prof. Beata Bugajska członkinią Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister ds. Polityki Senioralnej

Miło nam poinformować, że dr hab. Beata Bugajska, prof. US, kierowniczka Zespołu Gerontologii Stosowanej i Tanatologii działającego w ramach Katedry Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki US, wybrana została do Rady ds. Polityki Senioralnej przy Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra do spraw Polityki Senioralnej. Jest powoływana na 2-letnią kadencję i liczy 30 członków. W jej skład wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki senioralnej. Do zadań Rady należy opracowywanie kierunków działań adresowanych na rzecz osób starszych w Polsce, inicjowanie, wspieranie i promowanie rozwiązań z zakresu polityki senioralnej oraz przedstawianie Ministrowi propozycji rozwiązań na rzecz rozwoju systemu wsparcia osób starszych.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy.

Dr hab. Beata Bugajska, prof. US jest autorką ponad 80 prac naukowych, w tym m. in.: Tożsamość człowieka w starości. Studium socjopedagogiczne (Szczecin 2005); Przyszłościowa perspektywa czasowa w starości (Szczecin 2012); Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych (Szczecin 2014) książka zdobyła Nagrodę Teofrasta w kategorii najlepsza popularnonaukowa książka psychologiczna roku 2015. Szczególnie doceniona została publikacja pt. The ninth stage in the cycle of life – reflections on E.H. Erikson`s theory, opublikowanej w międzynarodowym czasopiśmie Ageing & Society, 37. 2017 za którą otrzymała nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla.

Od lat zaangażowana w rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Szczecinie i całym regionie. Pomysłodawczyni i organizatorka Zachodniopomorskiego Partnerstwa na rzecz Aktywności Seniorów, Latającego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora i cyklicznych spotkań Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku; członkini honorowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie, członek Rady Programowo – Naukowej w UTW w Szczecinie i w Policach; założycielka Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Inicjatorka utworzenia UTW Szczecin – Prawobrzeże. Za działalność na rzecz osób starszych, nagrodzona tytułem Szczecinianki Roku 2014 i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Organizatorka cyklu konferencji naukowych pt. Świat (nie)przyjazny starości.

Zaangażowana w prace Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego; przewodnicząca oddziału szczecińskiego (od 2003 do stycznia 2016); Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego (2017-2023).