• 03 PAŹ 23
    Projekt prof. Terefenko z finansowaniem w ramach programu Horyzont Europa

Z przyjemnością informujemy, że projekt COMPASS pod kierunkiem dra hab. Pawła Terefenko, prof. US z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał finansowanie w ramach programu Horyzont Europa.

Pełen tytuł projektu: COMPound extremes Attribution of climate change: towardS an operational Service.

Kwota finansowania: 2,987,645.76 (EUR) w tym udział Uniwersytetu Szczecińskiego wynosi 415,000.00 (EUR).

Partnerami projektu są:

1. STICHTING DELTARES (Holandia),
    2. POTSDAM-INSTITUT FUR KLIMAFOLGENFORSCHUNGEV (Niemcy)
    3. MET OFFICE (Wielka Brytania)
    4. STICHTING INTERNATIONAL RED CROSS (Holandia)
    5. SEVEN ENGINEERING CONSULTANTS OE (Grecja)

Czas trwania projektu wynosi 36 miesięcy. Planowane rozpoczęcie prac projektowych to 1 stycznia 2024 r.

Projekt COMPASS ma na celu opracowanie zharmonizowanych, ale elastycznych ram metodologicznych dla badań zmian klimatycznych i wpływu różnych typów zagrożeń. COMPASS wykracza poza obecne ramy, wypełniając istniejącą lukę i przechodząc od klasycznych analiz ekstremów o jednym czynniku sprawczym do bardziej złożonych ekstremów (tj. sekwencji i kaskadowych zdarzeń niebezpiecznych) tym samym umożliwiając przejście od analizy skoncentrowanej na zagrożeniu do perspektywy skoncentrowanej na wpływie.

„Horyzont Europa” to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027. Głównym celem programu jest finansowanie przełomowych badań naukowych i innowacji realizowanych przez międzynarodowe konsorcja. Na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy.