• 24 MAR 23
    Relacja z konferencji „Od Korczaka do Kulmowej”

W 95. rocznicę urodzin poetki Joanny Kulmowej, autorki sztuk o Korczaku i setną rocznicę wydania dylogii Janusza Korczaka (Król Maciuś Pierwszy i Król Maciuś na wyspie bezludnej) odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i „język wczesnej edukacji”.

Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego, którą kieruje dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US. Inauguracji wydarzenia dokonała dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US., Prorektor ds. Organizacji US przemawiając w imieniu Kolegium Rektorskiego.

Władze Uniwersytetu Szczecińskiego są zaszczycone, że mogą gościć tak wspaniałe grono ekspertów mówiących o tym, jak ważnym członkiem naszej społeczności jest młody obywatel. Specjalistów mówiących o tym, że trzeba słuchać każdego głosu, także tych, którzy nie zawsze są w stanie samodzielnie ten głos zabrać. Jesteśmy szczęśliwi, że podjęliście Państwo tak ciekawy temat, który łączy w swojej istocie dwie wybitne osoby: Janusza Korczaka i Joannę Kulmową, która jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego – powiedziała Pani Prorektor ds. Organizacji US.

Następnie Pani Lidia Rogaś – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, gratulując organizatorom pomysłu oraz doboru tematów i zagadnień naukowych, podkreśliła ogromne znaczenie edukacji wczesnoszkolnej, a szczególnie język komunikacji.

Mówmy do dzieci językiem dorosłych, językiem czystym, poprawnym i z właściwą artykulacją. Wtedy one też będą mówiły pięknie i będą postrzegały świat właściwie – stwierdziła Pani Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin.

W imieniu dyrekcji Instytutu Pedagogiki zebranych gości powitała dr hab. Anna Murawska, prof. US – Dyrektor Instytutu Pedagogiki, która złożyła serdeczne podziękowania organizatorom konferencji, a w szczególności dr hab. Urszuli Chęcińskiej, prof. US.

Język, dziecko, edukacja to niezwykle fascynująca i frapująca triada, pokazana nam podczas tej konferencji jako bardzo otwarte zagadnienie, posiadające wiele aspektów – przyznała Dyrektor Instytutu Pedagogiki US.

Następnie dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US – Kierownik Katedry Wczesnej Edukacji witając gości podziękowała Ministerstwu Edukacji i Nauki za przyznania dofinansowania konferencji w ramach programu Doskonała Nauka – wsparcie konferencji naukowych (DKN/SP/547378/2022). Redaktorem wniosku o dofinansowanie konferencji była właśnie Pani Profesor.

W konferencji udział biorą wybitni specjaliści, ale i młodzi badacze reprezentujący bardzo różne dziedziny nauki z Poznania, Wrocławia, Lublina, Leszna, Chełmna, Katowic, Rzeszowa, Warszawy, Białegostoku, Siedlec, Zamościa, Olsztyna i Frankfurtu. Pragnę także podkreślić i podziękować za nobilitujący patronat konferencji przyznany przez prof. dr. hab. Waldemara Tarczyńskiego, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego – powiedziała dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US.

Jednym z gości honorowych oraz prelegentów sesji plenarnej był prof. dr hab. Jan Miodek, wybitny uczony, humanista, erudyta, językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim i ojczystej kulturze. Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego.

Osobiście zaliczam Joannę Kulmową do największych mistrzów słowa, którzy realizują program poetycki, będący udziałem takich klasyków polskiej literatury, jak Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa, czy Julian Tuwim. Powiem coś więcej, w moim odczuciu tylko ona spośród współczesnych twórców poezji dla dzieci, może się równać poziomem kunsztu artystycznego z dokonaniami przywołanej wielkiej trójcy – powiedział prof. Jan Miodek.

Dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich US dokonała otwarcia sesji posterowej przygotowanej przez członków Koła Naukowego Edukacji Plastycznej ArtPeak. Konferencji towarzyszyło także otwarcie wystawy prac dzieci z Niepublicznej Szkoły Plastycznej Ars Atelier w Szczecinie pt. Wiersze Joanny Kulmowej w kontekście wczesnej edukacji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.