• 05 PAŹ 23
    Relacja z wyjazdu Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego

Chór Uniwersytetu Szczecińskiego odbył wspaniałą podróż muzyczną do Katalonii (Hiszpania) w dniach 17 – 25 września br. Głównym celem był udział w XII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Cançó Mediterrània 2023” w Lloret de Mar.

Wydarzenie było to fantastycznym spotkaniem 18 chórów z różnych stron świata. Uczestniczyły w nim zespoły m.in. ze Słowacji, z Wenezueli, Indonezji i Wysp Owczych. Przesłuchania konkursowe odbyły się w przepięknym małym kościele Sant Roma w centrum Lloret de mar, gdzie swoim występem Chór US wywołał wielki aplauz. Podczas ceremonii otwarcia dyrygentka Chóru US prof. Anna Tarnowska miała zaszczyt poprowadzić wszystkie zespoły w wykonaniu hymnu państwowego Polski. Za swoją prezentację w dniu 19 września w kategorii Musica Sacra zespół otrzymał Srebrny Dyplom.

Następnego dnia – 20 września była wspaniała okazja, aby odwiedzić inne katalońskie miasteczko i tam zaśpiewać dla lokalnej społeczności. W Chórze US obecnie śpiewa studentka II roku Wydziału Humanistycznego, której rodzinnym miastem jest właśnie Mollet de Valles. Dzięki wcześniejszym staraniom Moniki zespół udał się tam z muzyczną wizytą. Występ miał miejsce w szkole muzycznej. Gościnnie i serdecznie przyjął nas dyrektor szkoły, rodzice Moniki oraz chórzystki tamtejszego zespołu, w którym Monika dawniej śpiewała.

Niespodzianką był występ naszych chóralnych solistów: Ady Stasiukiewicz (absolwentki Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie i Mykyty Shcherbanenko – studenta tegoż wydziału i uczelni). Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła nas wielkimi brawami i słowami uznania. Zarówno dyrektorowi szkoły, jak i przedstawicielce tamtejszego urzędu miasta wręczyliśmy pamiątki z logo Uniwersytetu Szczecińskiego.

Puntem kulminacyjnym była wycieczka do Barcelony w dniu 21 września. Atrakcje turystyczne jak np. Sagra Familia, Domy Gaudiego, punkt widokowy Montjuïc, La Ramblas czy Park Güell zachwyciły każdego z nas. Zwieńczeniem był koncert w przepięknej, monumentalnej katedrze św. Eulalii.

Idąc w strojach chóralnych uliczkami Barcelony (musieliśmy bowiem dojść z miejsca parkingowego do katedry) wzbudzaliśmy spore zainteresowanie turystów i mieszkańców – przyznają chórzyści.

Finałem koncertu było wykonanie uroczystego hymnu Gaude mater Polonia. Ponownie dyrygentka naszego chóru Anna Tarnowska miała zaszczyt poprowadzić wszystkie zespoły uczestniczące w koncercie. Podczas tego wyjątkowego występu, jak i we wcześniejszej ceremonii otwarcia konkursu była obecna Pani Ilona Kałdońska – Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Barcelonie. Zespół nasz otrzymał list gratulacyjny.

Tygodniowy pobyt w Katalonii był rzeczywiście fantastycznym czasem pełnym atrakcji, zarówno muzycznych, jak i turystycznych. Dodatkowo w piątek 22 września udaliśmy się bowiem na wycieczkę statkiem do zachwycającej widokami miejscowości Tossa de Mar. Do Szczecina wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i przepięknych wspomnień. Jeszcze bardziej zintegrowani jako zespół chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, naładowani energią rozpoczynamy nowy rok akademicki i sezon artystyczny – stwierdza Pani Dyrygent Chóru.

Nieustająco zapraszamy studentów oraz pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego do wspólnego śpiewania w Chórze. Dodatkowy termin, kiedy można przyjść na przesłuchanie to poniedziałek 9 października br. godz. 18.00 – Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania ul. Mickiewicza 64, Aula im. prof. L. Babińskiego – II piętro na końcu korytarza.

Ten wspaniały projekt artystyczny Chóru US został zrealizowany przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach promocji województwa.