może tu
    • 17 KW. 23
    Relacja ze spotkania ze zdobywcami Kilimandżaro

    Relacja ze spotkania ze zdobywcami Kilimandżaro

    14 kwietnia br. w Rektoracie odbyło się spotkanie z pracownikami Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, czyli mgr Beatą Burytą, dr. Rafałem Burytą oraz dr. Maciejem Burytą, którzy w dniach 3-8 marca zdobyli Kilimandżaro.

     

    W spotkaniu uczestniczyli prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US – Prorektor ds. Studenckich US, dr hab. Marek Sawczuk, prof. US – Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej US oraz główni bohaterowie wydarzenia:  mgr Beata Buryta, dr Rafał Buryta oraz dr Maciej Buryta.

     

    Tego w historii Uniwersytetu Szczecińskiego nie było. Takie wydarzenia pomagają promować nie tylko naszą uczelnię, ale też Szczecin i Polskę. To pokazuje, że można realizować swoje pasje i  po godzinach pracy lub studiowania, robić coś naprawdę wyjątkowego-  mówił prof. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Podczas spotkania uczestnicy wyprawy opowiadali o tym jak wyglądają przygotowania, co było najtrudniejsze oraz jakie emocje i doświadczenia towarzyszyły w zdobywaniu szczytu Kilimandżaro.

     

    Każdego dnia musieliśmy być przygotowani na różną pogodę, bo była ona nie do przewidzenia. My na szczęście mieliśmy bardzo dobrą. To bardzo ważne, bo wyprawa była dla nas bardzo trudna. Nie chodzimy regularnie po górach i nie zdobywamy szczytów, więc nie mamy takiej wprawy jak inni. Ostatni dzień przed wejściem na szczyt emocje były tak duże, że nie mogliśmy zasnąć. Przed atakiem na szczyt czekała nas jeszcze medyczna akceptacja. Wyniki, które wtedy mieliśmy, w normalnych okolicznościach spowodowałyby, że od razu trafilibyśmy pod tlen. Na szczycie Kilimandżaro przebywaliśmy godzinę – opowiadał dr Rafał Buryta.

     

    Kilimandżaro to góra w Tanzanii, leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jedynym miejscem na kontynencie, gdzie śnieg jest całoroczny, choć jak podkreślali nasi naukowy coraz go mniej. Dach Afryki jest jednym z najwyższych samotnych masywów. W jego skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach: szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) – 5895 m n.p.m., Mawenzi – 5150 m n.p.m., Shira – 3940 m n.p.m.

     

     

     

     

     

     

     

     

    Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia:

     

     

Accessibility Toolbar