• 02 LIS 22
    Repozytorium Publikacji i Biblioteka Cyfrowa US

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu ukazującego istotę Otwartej nauki oraz znaczenie Repozytorium Publikacji i Biblioteki Cyfrowej US.

W Repozytorium Publikacji i Bibliotece Cyfrowej US znajdują się publikacje pracowników US dostępne on-line (obecnie ponad 2000 prac naukowych i stale ich przybywa). Są to głównie prace w języku polskim i angielskim, a także niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Materiały obejmują różne dziedziny: nauki humanistyczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki teologiczne. Na stronie Repozytorium znaleźć można literaturę naukową wg tematów, języka, twórców i lat wydania. Dostęp do materiałów jest bezpłatny i ogólnodostępny.

Dziś szybki bez ograniczeń i bezpłatny dostęp do publikacji naukowych wspiera rozwój nauki. W repozytorium publikacji w bibliotece cyfrowej Uniwersytetu Szczecińskiego znajduje się stale rozszerzana baza otwartych publikacji naszych pracowników, doktorantów i studentów. Repozytorium to dostępne jest dla każdego, bez żadnych ograniczeń. Przy wybieraniu wydawcy czy czasopisma, które ma opublikować wyniki naszych badań, zwróćmy uwagę na stosowane przez nie licencje wydawnicze. Tylko licencje Creative Commons pozwalają nam na udostępnienie Państwa publikacji bez zbędnych ograniczeń po jej wydaniu. Zachęcamy do przejrzenia naszego repozytorium – stwierdza prof. dr hab. Anna Cedro, Pełnomocnik Rektora ds. Otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych.

Proces od zgłoszenia do publikacji opisu i zamieszczenia publikacji naukowej w Repozytorium:

1. Należy zgłosić publikację do systemu Publi za pomocą formularza umieszczonego na stronie głównej Biblioteki w zakładce dla pracownika naukowego (zakładka Usługi: Bibliometria i Bibliografia).
    2. Następnie informacja o pojawieniu się nowej publikacji jest przekazywana, zgodnie z zadeklarowaną dyscypliną autora zgłoszenia, do odpowiedniego pracownika Oddziału Monitoringu Naukowego.
    3. Po wstępnej weryfikacji kompletności przesłanych danych zgłoszona publikacja jest opracowywana w formie rekordu bibliograficznego w bazie Publi.
    4. Po korekcie publikacja jest importowana do bazy Bibliografia, w której następuje jej opracowanie bibliometryczne.
    5. W przypadku publikacji Open Access są one przenoszone z odpowiednim aparatem i danymi do Repozytorium Publikacji i Biblioteki Cyfrowej US.

Nie wszystkie publikacje są udostępniane w Repozytorium, ponieważ zastosowane licencje nie zawsze dopuszczają Open Access.

Pracownicy i doktoranci US mogą zaoferować materiały, do których mają prawa autorskie, do udostępnienia w Repozytorium Publikacji i Bibliotece Cyfrowej, pisząc na adres bg-otwartanauka@usz.edu.pl

Częścią Repozytorium Publikacji i Biblioteki Cyfrowej US jest także repozytorium rozpraw doktorskich. Znajdują się tu rozprawy doktorskie zamieszczone nie później niż 30 dni przed wyznaczonym dniem obrony rozprawy doktorskiej, a także rozprawy doktorskie po obronie umieszczone w Repozytorium na podstawie udzielonej przez twórców licencji.

Zapraszamy również na stronę Biblioteki Głównej.