może tu
    • 21 CZE 23
    Rozstrzygnięcie konkursu na Naukowca Roku US

    Rozstrzygnięcie konkursu na Naukowca Roku US

    Z radością ogłaszamy wyniki konkursu na Naukowca Roku Uniwersytetu Szczecińskiego. Przypominamy, że celem konkursu jest promocja wyróżniających się nauczycieli akademickich, prowadzących działalność naukową lub biorących udział w jej prowadzeniu, zatrudnionych w Uniwersytecie Szczecińskim oraz ich osiągnięć naukowych.

     

    Wyniki konkursów:

     

    • I grupa nauk ekonomicznych i prawnych:


    Laureat Naukowiec Roku – dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US (ZAR)

     

    Dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego US, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Logistyki Instytutu Zarządzania US i dyrektora Centrum Zarządzania w Energetyce US. Jest twórcą subdyscypliny naukowej – logistyka energetyki. Do jego zainteresowań naukowych należą ponadto: zarządzanie w energetyce, bezpieczeństwo energetyczne, logistyka miast i regionów, logistyka międzynarodowa, magazynowanie energii i inteligentne sieci elektroenergetyczne. Jest wiodącym w Polsce ekspertem z zakresu elektromobilności i gospodarki wodorowej, a także członkiem polskich i międzynarodowych stowarzyszeń ekonomistów energetyki. Wypromował 12 doktorów w obszarze logistyki i transportu oraz zarządzania i ekonomiki energetyki.W minionym 2022 roku był kierownikiem 2 projektów badawczo-rozwojowych, w ramach konkursów NCBiR, dotyczących wykorzystania wirtualnej rzeczywistości dla potrzeb szkoleń w sektorze energetyki oraz systemu bilansowania mocy i jakości energii elektrycznej. Należał też do kluczowego personelu B+R, w ramach projektu NCBiR: Opracowanie inteligentnego i bezobsługowego systemu stabilizacji pracy dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego z perspektywą użytkowego wykorzystania wodoru. Był także uczestnikiem 2 projektów, w ramach inicjatywy Horyzont 2020 : ETOPIA oraz SCENT.
    W ubiegłym roku opublikowanych zostało z jego udziałem 9 artykułów naukowych, o łącznej wartości IF 32,1. Dotyczyły one zagadnień magazynowania energii, mobilności zeroemisyjnej, optymalizacji źródeł wytwórczych w energetyce odnawialnej, bezpieczeństwa energetycznego i idei smart village.

     

    • II grupa nauk humanistycznych, teologicznych i pozostałych społecznych:

    Laureat Naukowiec Roku – dr hab. Agnieszka Stępkowska, prof. US (JEZ)

     

    Dr hab. Agnieszka Stępkowska, prof. US jest anglistką i profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Językoznawstwa w Uniwersytecie Szczecińskim. Jej specjalność to socjolingwistyka. Naukowo zajmuje się wielojęzycznością, o której pisze m.in. swoich monografiach pt. Multilingualism and English – The canton of Zurich as a linguistic paradigm (2013) i Pary dwujęzyczne w Polsce (2019). Temat par dwujęzycznych stał się głównym tematem ostatnich artykułów jej autorstwa stanowiących osiągnięcie zgłoszone do konkursu na Naukowca Roku. Dotychczasowe publikacje ukazały się w wysoko punktowanych czasopismach z listy MEiN (w tym trzy artykuły za 200 pkt i jeden za 140 pkt), np. w International Journal of Bilingualism i GEMA Online Journal of Language Studies. Oryginalność badań nad parami dwujęzycznymi tkwi w samym doborze jednostki analizy, tj. dwóch osób w parze reprezentujących obszar prywatnego kontaktu językowego. Kwestie językowe wśród takich par mają znaczenie, bo dotyczą więzi w związku, wyrażania emocji, komunikacji z partnerem i uczenia się jego języka, czy też decyzji związanych z wychowywaniem dwujęzycznego potomstwa. Od kilku dekad pary dwujęzyczne stały się częścią również społeczeństwa polskiego, które współtworzą i zmieniają. Dzięki takim badaniom widać, jak postawy językowe kształtują się w procesie nauki poprzez komunikację, wykonywaną pracę i funkcjonowanie w związku z partnerem o innym języku i kulturze. Podejście do badań nad parami dwujęzycznymi uwzględnia wielość pokrewnych dziedzin, takich jak językoznawstwo, studia nad rodziną, akwizycja języka, wielojęzyczność i komunikacja międzykulturowa. W literaturze krajowej nie są znane opracowania eksploracji par dwujęzycznych przy użyciu metod jakościowych. Zatem, podejmowane problemy we wspomnianych artykułach naukowych składają się na kompleksowy opis procesów, warunków i rezultatów prywatnego kontaktu językowego.

     

    • III grupa nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu:

    Laureat Naukowiec Roku – dr Daniel Okupny (NMS)

     

    Dr Daniel Okupny jest geografem, absolwentem Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. W 2017 roku laureat stypendium Ministra nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Od 2020 roku pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. Główny obszar badań: telmatologia, paleolimnologia, geochemia, paleogeografia oraz geoarcheologia. Tytuł Naukowca Roku Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał za cykl 9 artykułów naukowych (2 artykuły w czasopismach za 200 pkt: Science of the Total Environment oraz Praehistorische Zeitschrift, 4 artykuły w czasopismach za 140 pkt: Catena oraz Scientific Reports, 1 artykuł w czasopiśmie za 100 pkt: Remote Sensing oraz 2 artykuły w czasopiśmie za 70 pkt: Acta Geographica Lodziensia) dotyczących rekonstrukcji warunków środowiskowych w ostatnich kilkunastu tysiącach lat w różnych strefach morfogenetycznych Europy. Wyniki te mają charakter interdyscyplinarny, co znajduje potwierdzenie w ilości wykonanych analiz przez współautorów z różnych dyscyplin (nauki o Ziemi i środowisku, nauki biologiczne, archeologia) z kilkunastu ośrodków badawczych z Polski i zagranicy. Na szczególną uwagę zasługują artykuły przedstawiające historię rozwoju terenów podmokłych w granicach wczesnośredniowiecznego Szczecina oraz przestrzenne aspekty rekonstrukcji paleogeograficznej w kontekście funkcjonowania średniowiecznej fosy w Rozprzy.

     

     

    Informujemy, że konkurs ogłasza się i przeprowadza w następujących kategoriach:

    1. I kategoria: grupa nauk ekonomicznych i prawnych (ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki prawne);
    2. II kategoria: grupa nauk humanistycznych, teologicznych i pozostałych społecznych (filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o polityce i administracji, pedagogika, socjologia, psychologia, nauki teologiczne);
    3. III kategoria: grupa nauk ścisłych, przyrodniczych i nauk o zdrowiu (nauki fizyczne, matematyka, nauki o ziemi i środowisku, nauki biologiczne, nauki o kulturze fizycznej).

     

    W każdej z kategorii, o których powyżej mowa, rektor wyłania laureata, czyli osobę która uzyskała w danej kategorii największą liczbę punktów za osiągnięcia naukowe w roku kalendarzowym, poprzedzającym edycję konkursu.

     

    Kryterium merytorycznym oceny wniosku kandydata do nagrody są osiągnięcia naukowe kandydata za rok kalendarzowy poprzedzający daną edycję konkursu, stanowiący jednocześnie okres zatrudnienia w Uniwersytecie Szczecińskim. Dorobek naukowy kandydata weryfikowany jest w trzech kategoriach:

    1. poziom naukowy prowadzonej działalności badawczej – wysoko punktowane publikacje naukowe (artykuły, monografie, rozdziały w monografii, redakcje naukowe monografii);
    2. efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych;
    3. patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe oraz wyłączne prawa hodowców do odmian roślin.
    4. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów następują w terminie do 30 czerwca roku kalendarzowego, w którym ogłoszony został konkurs. Wyniki konkursu ogłasza się na stronie internetowej Uniwersytetu Szczecińskiego (www.usz.edu.pl).

     

    Laureatom konkursu listy gratulacyjne wręczy podczas inauguracji roku akademickiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Serdecznie gratulujemy.

Accessibility Toolbar