• 27 KW. 22
    Rozstrzygnięcie konkursu „Witamy w Archiwum”

25 kwietnia br. w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Witamy w Archiwum”, organizowanego przez Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Celem konkursu adresowanego do studentów kierunków artystycznych i uczniów liceów plastycznych było przedstawienie pojęcia „Archiwum” w sposób tradycyjny poprzez ukazanie siedziby wybranego archiwum lub mniej konwencjonalny, ograniczony jedynie wyobraźnią artysty. Patronat nad konkursem objął prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. W skład komisji konkursowej weszli: Mariola Brodniewicz, Piotr Frąckowiak, Andrzej Jabłoński, dr Janina Kosman, dr Mikołaj Materne.

Cieszę się, że mogę powitać w murach Uniwersytetu Szczecińskiego bardzo młodych ludzi, których zainteresowało archiwum i archiwalia. Wydawałoby się, iż jest to dość nudna i szara sfera naszej aktywności, a jednak można nadać jej koloru i ciekawej formy. Historia jest bardzo istotną wartością dla człowieka, ponieważ jeżeli wiemy, skąd przyszliśmy, to wiemy też, dokąd zmierzamy i potrafimy docenić naszą tożsamość. Dlatego uważam, że jest to szczególnie cenny konkurs, gdyż on pokazuje, że przechowywanie pamiątek historii jest bardzo ważnym zadaniem człowieka. Cieszę się, że Państwo startując w tym konkursie, dostrzegliście koloryt i wagę tego przedsięwzięcia – powiedziała dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US – Prorektor ds. Organizacji US.

Laureatkami konkursu zostały: Milena Łaba (I miejsce), Marysia Kurowska (II miejsce), Marta Suliga (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały: Maja Potomska, Klaudia Zakrzewska, Karolina Gunerka, Zuzanna Szmajda.

Nagrody wręczyli: dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US – Prorektor ds. Organizacji US, dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prof. US – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Pan Piotr Frąckowiak – Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podstawowym zadaniem archiwum jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych, które służą poznaniu najnowszej historii. To są dokumenty, jak również akta przedsiębiorstw. Nasze archiwum posiada np. dokumentację zakładów odzieżowych Odra, łącznie z wykrojami i pokazami modowymi. Ostatnio otrzymaliśmy kilka tysięcy negatywów zdjęć wykonywanych w latach 80. przez działacza opozycji, które pokazują Szczecin i Pomorze Zachodnie, od strony działań opozycji. Zbiory pokazują, że to co jest przechowywane w archiwum jest bogactwem. Bez poznawania przeszłości nie możemy zrekonstruować naszej historii, historii narodu i społeczeństwa – stwierdził dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prof. US – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Następnie laureaci konkursu udali się do gmachu Archiwum Państwowego w Szczecinie. Pracownicy archiwum: Bartosz Sitarz, Marek Lupa i dr Janina Kosman przedstawili zasób, funkcjonowanie pracowni digitalizacji, biblioteki, czytelni i magazyn archiwum.

Nagrody zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Port Szczecin-Świnoujście, Rhenus Logistics, Beskid, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Akademia.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia – Filip Kacalski/Uniwersytet Szczeciński