• 22 KW. 24
    Seminarium „Rosja po 24 lutego 2022 r.”

Po 24 lutego 2022 r. dyskurs nt. Rosji, prowadzony w polskiej przestrzeni publicznej, zdominowany jest przez tematykę bieżącej polityki, sytuacji na froncie czy zbrodni wojennych. Potrzebna jest jednak również pogłębiona refleksja badawcza, do której zachęcają organizatorzy seminarium naukowego.

Głos dziennikarzy, publicystów, politologów czy historyków należałoby uzupełnić o głos rusycystów – językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców. Agresora trzeba potępiać, ale warto go również znać, żeby wiedzieć, jak się przed nim bronić. Poznawać za pomocą chłodnej analizy, bez emocji, nie zapominając jednocześnie, że jest agresorem. Poznanie państwa-agresora nie jest to możliwe bez znajomości jego historii, języka, literatury czy kultury. Seminarium jest próbą interdyscyplinarnej, wielowątkowej, pogłębionej, ale i poszerzonej odpowiedzi na pytania: dlaczego Rosja napadła na Ukrainę? Skąd się wziął rosyjski imperializm? Jaka jest Rosja po 24 lutego 2022 r.? Jaka będzie w przyszłości? Czy istnieje jakaś inna Rosja poza tą, która dokonuje zbrodni na Ukrainie? A jeśli nie istnieje obecnie, to czy taka inna Rosja pojawi się w mniej lub bardziej odległej przyszłości? Jak poznawać agresora?

Odpowiedzi na te pytania wraz z pracownikami badawczo-dydaktycznymi Uniwersytetu Szczecińskiego, będą szukać zaproszeni goście: rusycyści, historycy, dziennikarze, publicyści, politolodzy, uznani eksperci ds. wschodnich. Ponadto, w ramach seminarium, pod okiem wykładowców, wystąpią również studenci kierunków: filologia rosyjska z dodatkowym językiem obcym oraz przekład rosyjsko-polski. Przygotowanie referatu na temat Rosji w kontekście inwazji na Ukrainę jest niewątpliwie okazją do poszerzenia horyzontów intelektualnych. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „jak poznawać zło imperialnej Rosji” jest szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy, studiując język i literaturę państwa-agresora, muszą być uwrażliwieni również na kwestie oceny moralnej bieżącej sytuacji.

Termin: 24-25 kwietnia 2024 r.
    Miejsce: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b/budynek III
    Klub festiwalowy: Piwnica Kany, pl. św. Piotra i Pawła 4/5

PROGRAM SEMINARIUM

Środa, 24 kwietnia 2024:
    Godz. 12.00 otwarcie seminarium

Prelekcje studentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Literatura, język i kultura (kierunki studiów: filologia rosyjska z dodatkowym językiem obcym, przekład rosyjsko-polski)

Godz. 12.20 – Wiktoria Hryniewicz: Rosja Putina czy Rosja Tołstoja? Michaiła Szyszkina eseje o wojnie i pokoju
    Godz. 12.40 – Szymon Gibki: „Piąty Stalin” versus „Drugi Hitler”. Wojująca publicystyka Aleksandra Prochanowa
    Godz. 13.00 – Anastasiia Pavlova: Teatr wojny. Dramaturgia na froncie „specoperacji”
    Godz. 13.20 – Paweł Raczkowski: Literacki specnaz. Zachar Prilepin, czyli pisarz z karabinem
    Godz. 13.40 – Maksym Zagadskyi: Między mową a rzeczywistością. Rola terminologii w kreowaniu wizerunku militarnego Rosji
    Godz. 14.00 – przerwa

Prelekcje wykładowców Uniwersytetu Szczecińskiego:
    Godz. 14.45 – dr Maciej Pieczyński (Instytut Literatury i Nowych Mediów): Sztuka walki o pokój. Dramaturgia rosyjska przeciwko wojnie
    Godz. 15.05 – dr Katarzyna Kondzioła-Pich (Instytut Językoznawstwa): Cyryl I na świętej wojnie. O propagandzie w kazaniach patriarchy moskiewskiego
    Godz. 15.25 – prof. Roman Gawarkiewicz (Instytut Językoznawstwa): Mechanizm social proof w retoryce rosyjskiej dominacji. Mity i słowa kluczowe propagandy

Prelekcje zaproszonych gości:
    Godz. 15.45 – dr Michał Patryk Sadłowski, historyk ustroju i prawa (Uniwersytet Warszawski, Centrum Badań nad Państwowością Rosyjską Fundacji Instytut Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza)
    Dlaczego w Rosji państwo jest wszystkim? O słabości demokracji i sile rządów jednoosobowych
    Godz. 16.45 – przerwa
    Godz. 17.00 – Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz, reportażysta („Dziennik Gazeta Prawna”):
    Rosjanie, którzy walczą z Rosją
    Godz. 18.00 – Iwan Wyrypajew, dramaturg i reżyser:
    „Jak staję się Polakiem”

Czwartek, 25 kwietnia 2024:
    Prelekcje studentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Język i kultura (kierunek studiów: przekład rosyjsko-polski)
    Godz. 11.00 – Aleksandra Majewska: Gimnastyka pod specjalnym nadzorem. Wpływ zachodnich sankcji na rosyjski sport
    Godz. 11.20 – Mateusz Gołaszewski: Mecz o „honor”. Propaganda rosyjska w prasie sportowej
    Godz. 11.40 – Serhii Fominykh: „Mobik” na froncie. Cena życia rosyjskiego rekruta
    Godz. 12.00 – Marta Ormińska: Margarita Simonian – matka, żona i… pierwsza dama rosyjskiej propagandy
    Godz. 12.20 – Bartosz Staszczyk: „Specjalna operacja muzyczna”. Czego nie wolno piosenkarzowi w Rosji?
    Godz. 12.40 – przerwa

Prelekcje zaproszonych gości:
    Godz. 13.00 – Katarzyna Chawryło, analityczka (Zespół Rosyjski Ośrodka Studiów Wschodnich):
    „Specjalna operacja propagandowa”. Kremlowska narracja wojenna
    Godz. 14.00 – prof. Leszek Szaruga, pisarz, tłumacz poezji rosyjskiej, historyk literatury (Uniwersytet Warszawski):
    Pamflet Brodskiego na niepodległość Ukrainy
    Godz. 15.00 – przerwa
    Godz. 15.45 – dr Krzysztof Rak, historyk dyplomacji, publicysta:
    Moskwa-Zachód. Zasada ciągłości sowieckiej i rosyjskiej polityki zagranicznej
    Godz. 16.45 – Barbara Włodarczyk, dziennikarka, autorka reportaży i filmów dokumentalnych o Rosji i byłym ZSRR:
    Dlaczego Rosjanie „chcą takiego, jak Putin”?
    Godz. 17.45 – Zakończenie seminarium

KOMITET ORGANIZACYJNY
    Prof. Roman Gawarkiewicz (Instytut Językoznawstwa, Uniwersytet Szczeciński)
    Dr Katarzyna Kondzioła-Pich (Instytut Językoznawstwa, Uniwersytet Szczeciński)