może tu
    • 23 LUT 24
    Solidarni z Ukrainą-druga rocznica wybuchu wojny

    Solidarni z Ukrainą-druga rocznica wybuchu wojny

    Dwa lata temu, 24 lutego 2022 r. wybuchła wojna w Ukrainie. Od pierwszych chwil rozpoczęcia wojny, władze Uczelni i cała wspólnota akademicka, aktywnie włączyły się w pomoc uchodźcom. O naszej pomocy oraz o tym, jak przez ostatni rok mieszkańcy Szczecina wspierali obywateli Ukrainy, w odcinku specjalnym „Nauki w druku”, opowiadali redaktorzy naukowi Kroniki Szczecina 2022, której tematem przewodnim w tym roku jest właśnie solidarność z Ukrainą.

     

     

    „Spotykamy się w drugą rocznicę od wybuchu wojny w Ukrainie, która objęła cały kraj naszego sąsiada. Kronika za rok 2022 została w sposób naturalny poświęcona tej kwestii, czyli solidarności naszych mieszkańców, instytucji, osób włączających się do pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy, którzy stali się naszymi gośćmi w domu. To jest zapis emocji, zapis czasu. Niejednokrotnie kiedy rozmawialiśmy z naszymi kolegami i koleżankami, którzy podjęli się współpracy przy Kronice, dochodziliśmy do wniosku, że jest to taki moment, kiedy my sami piszący zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, kim wtedy byliśmy, w jakim miejscu jak się włączaliśmy i skąd wziąć te wszystkie materiały. Wtedy, kiedy dzieje się historia niewielu z nas ma czas, żeby gromadzić dane, które mają potem być podstawą do nauki ” – mówi dr Dorota Kowalewska, Pełnomocniczka Rektora ds. pomocy Ukrainie.

     

     

     

     

    Rozpoczynając prace nad niniejszym wydaniem Kroniki Szczecina, nie mieliśmy wątpliwości, jaki powinien być jego temat przewodni. Agresja rosyjska na Ukrainę 24 lutego 2022 roku zapoczątkowała ogromną falę uciekających przed wojną, a Polska stała się dla nich pierwszym kierunkiem. W krótkim czasie wschodnią granicę naszego kraju przekroczyło kilka milionów Ukraińców. Polacy – jak się wydaje – w tej ekstraordynaryjnej sytuacji doskonale zdali egzamin z międzyludzkiej solidarności, masowo angażując się w różnego rodzaju formy pomocy uchodźcom: organizację transportu, znalezienie pierwszego schronienia, pracy, zapewnienie artykułów pierwszej potrzeby, żywności, ubrań. Pomoc ta miała też wymiar niematerialny, obejmujący wsparcie medyczne czy psychologiczne dla osób – w pierwszej kolejności dzieci – dotkniętych wojenną traumą. W wielu sytuacjach ważne, być może kluczowe, były proste ludzkie gesty i okazywane uczucia: uśmiech, wysłuchanie, rozmowa, przytulenie, wspólny płacz, wyciągnięcie ręki. Pomoc uchodźcom przybrała formę swoistego pospolitego ruszenia, obejmującego różnego rodzaju podmioty zbiorowe – fundacje, stowarzyszenia, instytucje rządowe, samorządowe, medyczne, kulturalne, oświatowe i inne – ale przede wszystkim obywateli, którzy wychodzili z pomocą, organizując się samodzielnie, oddolnie, nie czekając na żadne wsparcie instytucjonalne, przyszło ono bowiem dopiero z czasem – ze wstępu do Kroniki Szczecina 2022.

     

    Całość Kroniki Szczecina 2022 do pobrania:

     

Accessibility Toolbar