• 20 KW. 23
    Spotkanie autorskie z dr Agnieszką Matuszewską

Instytut Historyczny US oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają do udziału w prezentacji nowej książki dr Agnieszki Matuszewskiej z Katedry Archeologii US pt. „Odkryć to, co pozornie znane. Megality Pomorza Zachodniego”.

Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia br. o godz. 18:00, a jego gospodarzem będzie Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, znajdująca się przy placu Matki Teresy 8.

Moderatorem prezentacji książki będzie dr Paweł Migdalski, pracownik Instytutu Historycznego US.

Książka „Odkryć to, co pozornie znane. Megality Pomorza Zachodniego” autorska dr Agnieszki Matuszewskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konstrukcje megalityczne niemal od zawsze budziły niezwykłe zainteresowanie, fascynację i podziw. Niewątpliwie należą do najbardziej spektakularnych źródeł archeol ogicznych w kontekście pradziejów nie tylko Polski, ale i całej Europy. To właśnie te monumentalne grobowce kamienne, określane w literaturze megalitami, są z pewnością jednym z najciekawszych fenomenów europejskiej prahistorii. Pod pojęciem megalitów kryje się wiele różnorodnych konstrukcji. Główne ich formy to grobowce korytarzowe, tolosy, grobowce galeriowe, dolmeny, charakterystyczne słupy zwane menhirami czy też kręgi (kromlechy). Do dziś nie ma pewności, w jaki sposób twórcy megalitów wznosili swoje imponujące budowle.

Z wprowadzenia

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, a także do obejrzenia wywiadu z Panią Doktor.