• 08 STY 24
    Zaproszenie do udziału w spotkaniu

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół książki Rytm schowany w tekście. Adam „Łona” Zieliński i kultura popularna, która stanowi pokłosie sympozjum zorganizowanego przez Uniwersytet Szczeciński we współpracy z Książnicą Pomorską w Szczecinie z okazji jubileuszu artysty.

Spotkanie poprowadzi dr Michał Gierke (Książnica Pomorska), a jego rozmówcami będą Adam „Łona” Zieliński oraz współautorzy tomu: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek, Paweł Dziel, Marta Sobolewska i Alicja Obirek.

Wydarzenie odbędzie się 11 stycznia br. o godzinie 17:30 w Książnicy Pomorskiej, Sala im. Zbigniewa Herberta.

Publikacja (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2023) zawiera szkice analityczne poświęcone tekstom Łony oraz jego działaniom publicznym, a także rozważania na temat współczesnych pieśni wojennych, amerykańskiej kontrkultury czy medialnego statusu rapu.

Jak pisze prof.  dr hab. Jerzy Madejski we Wstępie: „Tak, należy zajmować się twórczością Adama Zielińskiego. Nie tylko dlatego, że jest znaczącą postacią współczesnego aktywizmu. […] Szczeciński raper niejako przy okazji odsłania mechanizmy języka. Ujawnia jak słowo działa. Uczy nas więc polszczyzny […]”.

Artykuły naukowe uzupełnia w książce rozmowa z artystą-jubilatem, który będzie także gościem honorowym spotkania promującego publikację.

Zapraszamy do udziału.