• 07 LIP 23
    Strona internetowa poświęcona sztucznej inteligencji

Informujemy, że powstała strona internetowa https://ai.usz.edu.pl poświęcona sztucznej inteligencji, która zawiera najbardziej istotne wiadomości dotyczące tego zagadnienia oraz informacje o pracach komisji rektorskiej ds. stosowania narzędzi sztucznej inteligencji w Uniwersytecie Szczecińskim.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w związku z dynamicznie rozwijającymi się narzędziami sztucznej inteligencji, zaistniała konieczność nakreślenia ramowych uregulowań prawnych i etycznych wyznaczających kierunki wykorzystania SI w Uniwersytecie Szczecińskim, w szczególności w procesach dydaktycznych i badaniach naukowych. W maju 2023 roku Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego powołał więc Komisję ds. stosowania narzędzi sztucznej inteligencji w US, której przewodniczy dr hab. Adam Stecyk, prof. US. W związku z tym została utworzona nowa strona internetowa poświęcona zagadnieniom sztucznej inteligencji. Zachęcamy do zapoznania się z publikowanymi tam treściami.

8 lipca br. dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US – Prorektor ds. organizacji właśnie na temat sztucznej inteligencji, w kontekście procesu kształcenia, badań naukowych i zamierzeniach Uczelni w tym zakresie, opowiadała przedstawicielom szczecińskich mediów. Pani Rektor odpowiadała na pytania, jak nasza Uczelnia mierzy się z szansami i zagrożeniami, jakie w kształceniu generuje korzystanie ze sztucznej inteligencji oraz tłumaczyła, że szkoły wyższe muszą nadążać za nowymi technologiami, by mogły się rozwijać i przygotować studentów do pracy zawodowej.

Pani Prorektor ds. organizacji US podkreśliła konieczność regulacji prawnych i norm etycznych odnoszących się do wytworów sztucznej inteligencji:

Zwróciła także uwagę na korzyści płynące z mądrego i etycznego korzystania z możliwości jakie oferuje sztuczna inteligencja:

Zapraszamy do odwiedzania strony https://ai.usz.edu.pl/, a także do wysłuchania wykładu dra hab. Adama Stecyka, prof. US pt. Sztuczna inteligencja w środowisku akademickim: