• 04 LIS 22
    „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza”

5 listopada br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza”. Organizatorem konferencji jest Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

W ramach konferencji zaplanowano sześć wykładów dotyczących przede wszystkim św. Ottona z Bambergu, nazywanego Apostołem Pomorza Zachodniego, a także dwu innych postaci ważnych dla Kościoła na Pomorzu – św. Wojciecha i bł. Doroty z Mątów.

Okazją do przypomnienia sobie tych świętych jest zbliżający się jubileusz 900-lecia pierwszej misji św. Ottona na Pomorzu. Biskup Bambergu na zaproszenie Bolesława Krzywoustego dwukrotnie przybył do Polski w celach misyjnych – po raz pierwszy w roku 1124 i ponownie w roku 1128. W swoich podróżach misyjnych dotarł do Pyrzyc, Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Wolina, Kołobrzegu i Białogardu. To dzięki jego działalności tereny do tej pory w dużej mierze pogańskie przyjęły chrześcijaństwo.

Razem z polskimi specjalistami z zakresu historii i teologii chcemy odbyć podróż do źródeł Kościoła na Pomorzu Zachodnim, aby lepiej poznać korzenie wiary na tych terenach. Zastanowimy się również nad tym, w jaki sposób kluczowe postacie i wydarzenia z historii są także dzisiaj przykładem i świadectwem świętości w Kościele. Konferencja zainteresuje pasjonatów historii i teologii, ale jest także skierowana do wszystkich, którzy chcą lepiej poznać przeszłość Kościoła pomorskiego.

Konferencja jest częścią projektu badawczego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego: „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia”.

PROGRAM KONFERENCJI.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Konferencja będzie transmitowana za pośrednictwem „Dobrych Mediów” – link do transmisji.

Zapraszamy do udziału.