może tu
    • 02 GRU 22
    Szczecin stał się wodorowym sercem Polski przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego

    Szczecin stał się wodorowym sercem Polski przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego

    Cztery dyskusje panelowe, kilkanaście merytorycznych prezentacji i szeroki networking – za nami pierwsza edycja wydarzenia „H2Szczecin – wodór napędem regionu” organizowanego przez Klaster METALIKA dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu to pionierskie wydarzenie w Szczecinie. Podczas sesji naukowej, samorządowej, regionalnej i inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat przyszłości energetyki opartej na wodorze.

    Wydarzenie otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Podczas przemówienia padły cenne słowa o tym, że „Szczecin staje się wodorowym sercem Polski”.

     

    – Za chwilę na Pomorzu Zachodnim powstaną morskie farmy wiatrowe o ogromnym potencjale wytwórczym zielonej odnawialnej energii. Śmiało możemy myśleć o tym, żeby zbudować silny łańcuch wartości, silny ekosystem gospodarczy związany z gospodarką wodorową – mówił Minister Zyska.

     

    Podczas inauguracji odwołano się także do powstania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, której powstanie wspiera również Uniwersytet Szczeciński.

     

     

     

    Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu” była okazją do wymiany doświadczeń. Obecni na miejscu byli przedsiębiorcy, naukowcy, którzy eksploracją wodoru zajmują się od lat i samorządowcy z przykładami „dobrych praktyk” z innych samorządów w Polsce.

    – Frekwencja i zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Uważam, że to duży sukces merytoryczny, bo eksperci i paneliści bardzo szczegółowo i praktycznie mówili o wodorze, jako pierwiastku będący przyszłością dla energetyki. Jesteśmy liderem w produkcji wodoru szarego i mamy wielkie możliwości produkcji wodoru zielonego jako lider OZE. Musimy wykorzystać zaangażowanie przedsiębiorców i samorządowców oraz wiedzę naukowców, to może sprawić, że będziemy doliną wodorową numer 1 w całej Polsce – mówi dr hab.  Marzena Frankowska, prof. US, organizatorka wydarzenia.

     

    Współorganizatorem wydarzenia był także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego, ENEA S.A., Szczecińska Energetyka Cieplna sp. z o.o., oraz AIR Products sp. z o.o.

     

    Oprac. Michał Kaczmarek

Accessibility Toolbar