• 15 LUT 24
    Szkoła Doktorska US w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Miło nam poinformować, że w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie wiceministra Macieja Gduli oraz wicedyrektora Departamentu Nauki Tomasza Piotrowskiego z inicjatorami Ogólnopolskiego Porozumienia Szkół Doktorskich, w tym z udziałem Dyrektora Szkoły Doktorskiej US.

Szkoły doktorskie reprezentowali: dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US – dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Ilona Świątek-Barylska, prof. UŁ – przewodnicząca Komitetu Sterującego Porozumienia i dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz  prof. Krzysztof Walkowiak – dziekan Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

Podczas spotkania reprezentanci Porozumienia Szkół Doktorskich przedstawili diagnozę dotyczącą funkcjonowania szkół doktorskich w Polsce w latach 2019-2023. Skoncentrowali się nie tylko na obecnej sytuacji, ale także omówili wyzwania związane z kształceniem doktorantów oraz realizacją prac badawczo-naukowych przez młodych adeptów nauki.

Cieszy nas fakt, że nasza Szkoła Doktorska aktywnie uczestniczyła w tym ważnym wydarzeniu, a dyskusja dotycząca przyszłości szkolnictwa doktorskiego w Polsce była owocna. Jesteśmy pełni entuzjazmu, patrząc w przyszłość naszej Szkoły Doktorskiej i wspólnie z innymi instytucjami szkolnictwa doktorskiego dążymy do doskonalenia procesów edukacyjnych i naukowych w Polsce – stwierdził dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US – dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Ogólnopolskie Porozumienie Szkół Doktorskich podpisane zostało dotychczas przez 35 rektorów szkół wyższych i ma charakter otwarty.