• 10 MAJA 22
    Szkoła Doktorska US zaprasza na Colloquia Erasmiana

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Colloquia Erasmiana, tym razem wokół książki dra hab. Piotra Krupińskiego, prof. US – „Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy”. Debata odbędzie się 17 maja br. o godz. 18:00, na platformie Microsoft Teams.

Colloquia Erasmiana (pamięci prof. dra hab. Erazma Kuźmy) to interdyscyplinarne spotkania dla doktorantów (i nie tylko) Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas wtorkowego spotkania poruszane będą tematy badawcze takie jak: literatura nowoczesna, human-animal studies oraz postantropocentryzm.

„Podążając za/ze zwierzętami zamieszkującymi tekst, niejednokrotnie przekonywalibyśmy się, jak bardzo są one „bogate-w-świat”, w pełni zdolne do odczuwania cierpienia i radości, lęku i spełnienia. Wgląd w zwierzęcą stronę doświadczenia dokonywałby się za pomocą różnych literackich metod i środków (nie wykluczając nieuchronnej? antropomorfizacji), ale wspólny dla różnych poetyk byłby wysiłek, by jak najsugestywniej odtworzyć sposób zwierzęcego postrzegania świata. Świata „bogatego-w-zwierzęta”.

Fragment książki

Uczestnicy debaty:

• dr hab. Piotr Krupiński, prof. US (literaturoznawstwo) Uniwersytet Szczeciński – Instytut Literatury i Nowych Mediów;
    • dr hab. Magdalena Rembowska-Płuciennik, prof. IBL PAN (literaturoznawstwo) Instytut Badań Literackich PAN;
    • dr hab. Adriana Schetz, prof. US (filozofia) Uniwersytet Szczeciński.

Prowadzenie:

• Mariusz Strzeżek
    • Sebastian Urbaniak

Organizacja:

• Szkoła Doktorska US
    • Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej US

Patronat Honorowy Instytutu Badań Literackich PAN

Patronat: Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie

Dodatkowe informacje o wydarzeniu:

Zapraszamy do udziału.