• 01 MAR 19
    Uniwersytet Szczeciński ma już Radę Uczelni

28 lutego 2019 r. podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego została wybrana pierwsza rada uczelni, która jest nowym organem wprowadzonym przez Ustawę 2.0.

W skład rady uczelni według ustawy wchodzić może 6 lub 8 osób oraz przewodniczący samorządu studentów. Osoby spoza uczelni stanowić mają o najmniej 50% składu rady. Pierwsza Rada Uczelni Uniwersytetu Szczecińskiego będzie składać się z siedmiu członków.

Skład I Rady Uczelni US:

1. dr Barbara Bartkowiak – Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości
    2. Paweł Bartnik – Dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania
    3. Jarosław Tarczyński – Prezes Północnej Izby Gospodarczej
    4. prof. dr hab. Beata Filipiak – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US
    5. prof. dr hab. Radosław Gaziński – Wydział Humanistyczny US
    6. prof. dr hab. Andrzej Witkowski – Wydział Nauk o Ziemi US
    7. Magdalena Koziara – Przewodnicząca Samorządu Studenckiego US.

Kadencja rady uczelni przewidziana jest na 4 lata, jednak zgodnie z przepisami przejściowymi kadencja pierwszej rady uczelni trwać będzie krócej – od czerwca 2019 r. do końca 2020 r. Rada musi zacząć działać jeszcze przed wejściem w życie nowego Statutu US.

Zgodnie z ustawą do zadań rady należeć będzie:
    • opiniowanie projektu strategii uczelni,
    • opiniowanie projektu statutu,
    • monitorowanie gospodarki finansowej uczelni (w tym opiniowanie planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanie sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego, zatwierdzanie sprawozdania finansowego),
    • monitorowanie zarządzania uczelnią,
    • wskazywanie kandydatów na rektora, po zaopiniowaniu przez senat,
    • opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni,
    • wykonywanie innych zadań określonych w statucie.

Więcej informacji: ustawa.usz.edu.pl