może tu
    • 30 STY 23
    Uniwersytet Szczeciński ma studio i pracownię telewizyjną

    Uniwersytet Szczeciński ma studio i pracownię telewizyjną

    27 stycznia w Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności odbyła się oficjalna inauguracja pracowni i studia telewizyjnego. W wydarzeniu udział wzięli m.in.  prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US wraz z członkami kolegium rektorskiego, dyrektorzy instytutów, dziekani wydziałów, wykładowcy, pracownicy administracyjni oraz studenci. Gościem specjalnym była Beata Tadla – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Transmisję z wydarzenia można było oglądać w Internecie.

     

    Do zadań pracowni, kierowanej przez Beatę Mikołajewską-Wieczorek- zastępcę  dyrektora CEMiI ds. telewizji, należy m.in. prowadzenie działalności telewizyjnej, przygotowanie materiałów audiowizualnych czy organizacja procesu produkcji telewizyjnej.  To tu studenci US będą mogli poznawać tajniki pracy dziennikarza telewizyjnego, stanąć za kamerą czy uczyć się montażu.

     

    Podczas inauguracji pracowni i studia, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego mówił:

    „Mamy nadzieję, że nasza telewizja, którą dzisiaj otwieramy, będzie służyć Uniwersytetowi, studentom, pracownikom, ale nie tylko, chcemy wychodzić na zewnątrz i pokazywać mieszkańcom nasz uniwersytet. Patrzymy w przyszłość i wiemy, że jest ona nierozerwalnie związana z naszą pracownią”.

     

     

    Telewizja uniwersytecka to nowoczesne narzędzie komunikacji, promocji, edukacji oraz popularyzacji nauki.„Chcieliśmy stworzyć nowoczesną uczelnię. Jako uniwersytet musimy się troszczyć o swój wizerunek – mówi prof. dr hab. Andrzej Skrendo, Prorektor ds. Nauki. – Chodzi też o to, żebyśmy sobie opowiedzieli o tym, co robimy naukowo, czym się zajmujemy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci wychodzili uczelni nie tylko z wiedzą teoretyczną, ale też praktyczną”.

     

     

    Władze rektorskie podkreślały, że pracownia telewizyjna, była bardzo potrzeba, bo jak powiedziała dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US – Prorektor ds. Organizacji US: „Mamy na Uczelni wspaniałych ludzi, wspaniałe projekty i wspaniałe inicjatywy, które w dzisiejszym świecie obrazu muszą być pięknie pokazane. Myślę, że to dopiero początek wielu przedsięwzięć, które pozwolą nam myśleć o Uniwersytecie Szczecińskim, jako produkcie, który się pięknie sprzedaje w obrazie i dźwięku”.

     

     

    Od bieżącego roku akademickiego studenci różnych kierunków: stacjonarnych i niestacjonarnych oraz studiów podyplomowych mogą w pracowni zdobywać umiejętności praktyczne, które  będą  przydatne w przyszłej karierze zawodowej lub w realizacji swojego hobby, co podczas wydarzenia podkreśliła dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US – Prorektor ds. Kształcenia: „To miejsce, w którym studenci będą mogli szlifować swoje umiejętności praktyczne. Dla mnie, jako osoby, która nadzoruje proces kształcenia na Uniwersytecie Szczecińskim, jest to niezwykle ważne! Musimy udowadniać, że kształcimy nie tylko teoretycznie. Studenci, którzy opuszcza mury naszej Alma Mater, będą doskonale wyposażeni w umiejętności praktyczne” .

     

    Studio zostało wyposażone w greenbox (8m x 11m oraz 2,7 m x4m), który idealnie współpracuje z kamerami cyfrowymi. Studio posiada również mobilny mikser produkcyjny firmy Blackmagic Design. Urządzenie zapewnia emisyjny standard obsługi wydarzeń live i zapewnia strumieniowanie transmisji na żywo za pomocą, m.in. serwisu Youtube, Vimeo czy Facebook. To wszystko było możliwe dzięki wsparciu dra hab. Jacka Batóga, prof. US, Prorektora ds. Finansów, który powiedział :„Traktuję Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności jako inwestycję, ponieważ jestem współodpowiedzialny za finanse. Jak z każdą inwestycją bywa, oczekujemy pewnego zwrotu z inwestycji. W momencie, kiedy mamy własne radio, własną telewizję, własne kanały, jesteśmy w stanie oczekiwać wysokiej jakości świadczonych usług i wiele dotychczasowo zrealizowanych prac to potwierdza”.

     

     

    Dr Konrad Wojtyła, dyrektor CEMiI mówił w swym wystąpieniu o początkach Centrum oraz jego planach rozwoju, dziękując przy tym władzom rektorskim i wszystkim  osobom, które przyczyniły się  do tego sukcesu.

     

     

    Na pewną jedną z osób, które zaangażowały się w powstanie pracowni tv jest Pan Kanclerz Andrzej Jakubowski, który od początku wspierał działania Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności.

     

     

    Gościem specjalnym wydarzenia była Beata Tadla, popularna dziennikarka, dwukrotna zdobywczyni tytułu „Mistrza Mowy Polskiej”, która przygotowała na tę okazję bardzo interesujący wykład m.in. o tym jak powinien wyglądać warsztat dziennikarza i czym warto kierować się w tym zawodzie.

     

     

     

    Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia

Accessibility Toolbar