może tu
    • 29 CZE 23
    Uniwersytet Szczeciński na 10. Kongresie Morskim

    Uniwersytet Szczeciński na 10. Kongresie Morskim

    Zakończył się 10. Kongres Morski – jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce gromadzące kilkuset uczestników z kraju i zagranicy. Uniwersytet Szczeciński reprezentowała dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. studenckich, która udział wzięła w „Debacie Rektorów – Nauka w służbie gospodarki morskiej”.

     

    10. Międzynarodowy Kongres Morski odbył się w dniach 27 i 28 czerwca 2023r. w Szczecinie. W trakcie kongresu menedżerowie, naukowcy i eksperci wraz z przedstawicielami rządów oraz instytucji europejskich rozmawiali na tematy związane z branżą morską.

     

     

    Pani dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. studenckich US mówiła podczas kongresu o współpracy naszej Uczelni z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym z branżą morską oraz offshore. Podkreśliła, że władze Uczelni wsłuchują się w głosy rynku pracy i ekspertów tej branży, dlatego Uniwersytet Szczeciński uruchomił nowe kierunki studiów takie jak Zarządzanie ochroną środowiska przyrodniczego, Eksploatacja zasobów naturalnych, Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego, Turystyka i rekreacja, Baltic Region Studies, Bałtyckie studia kulturowe czy Hydrobiology. Rozwijane są też kierunki, takie jak: Oceanografia, gdzie studenci mają możliwość uzyskania interdyscyplinarnej wiedzy ogólnej z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i nauk o morzu oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej.

     

     

    Uczelnia rozwija również działalność badawczą dotyczącą tematyki morskiej, co jest ściśle związane z funkcjonowaniem takich jednostek, jak: statek naukowo-badawczy SNB-US-1, katamaran badawczy „Szuwarek”, Stacja Morska US w Międzyzdrojach oraz Miejska Stacja Meteorologiczna US. Pani Rektor przedstawiła podczas debaty nasze projekty badawcze, w tym międzynarodowy projekt pt. „Czysta energia oparta na systemach wodorowo-metalowych; CleanHME” (lider konsorcjum), czy projekt pt. „Opracowanie inteligentnego i bezobsługowego systemu stabilizacji pracy dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego z perspektywą użytkowego wykorzystania wodoru, realizowany z ZUTem i Eneą.

     

Accessibility Toolbar