• 12 MAJA 22
    Uniwersytet Szczeciński na III Kongresie Statystyki Polskiej

W dniach 25-28 kwietnia 2022 roku Polska stała się stolicą światowej statystki. W tych dniach odbyły się: konferencja IAOS (International Association for Official Statistics Conference) oraz III Kongres Statystyki Polskiej. W Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, które było miejscem obrad, spotkało się ponad 500 statystyków z całego świata.

Rola Uniwersytetu Szczecińskiego w tych wydarzeniach była szczególna. Obok licznej reprezentacji naszych statystyków organizatorami tych wydarzeń były: Główny Urząd Statystyczny, którego prezesem jest dr Dominik Rozkrut pracownik Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne, którego prezesem jest Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemar Tarczyński. Tegoroczna edycja Kongresu była związana z obchodami 110-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

III Kongres Statystyki Polskiej to wydarzenie skierowane do krajowych i zagranicznych naukowców, ekspertów, interesariuszy statystyki publicznej, a także przedstawicieli instytucji publicznych i mediów. Kongres Statystyki Polskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych organizowanych przez Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne. Ma on na celu pielęgnowanie tradycji wspólnych spotkań i pogłębiania dialogu między statystyką publiczną a środowiskiem naukowym. Eksperci, którzy wzięli udział w III Kongresie Statystyki Polskiej w roli keynote speakers to:

• prof. Partha Lahiri (University of Maryland, USA),
    • prof. Danny Pfeffermann (University of Southampton, UK).

Tegoroczna edycja Kongresu z pewnością jest godnym uczczeniem działalności PTS i GUS. Uczestnicy Kongresu podsumowali ponad 100 lat obecności statystyki publicznej w życiu Polaków oraz omówili wyzwania stojące przed przyszłością gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych w kontekście cyfryzacji i globalizacji.

Dyskusja panelowa przedstawicieli statystyki światowej.

Główna sala obrad.

Odznaczenie medalem Spławy-Neymana wybitnych statystyków (wręczają W. Tarczyński, D. Rozkrut).

Odznaczenie medalem Spławy-Neymana wybitnych statystyków (wręczają W.Tarczyński, D.Rozkrut).

Nagrodzenie najmłodszych statystyków, laureatów Olimpiady Statystycznej.