może tu
  • 13 PAŹ 21
  Uniwersytet Szczeciński rozpoczyna współpracę z Fundacją imienia św. Wojciecha

  Uniwersytet Szczeciński rozpoczyna współpracę z Fundacją imienia św. Wojciecha

  Fundacja imienia św. Wojciecha (Adalbert Stiftung) z Krefeld to jeden z ważniejszych podmiotów, które tak aktywnie propagują współpracę europejską i aktywnie działają na rzecz państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski.

   

  Podstawowym celem współpracy  będzie intensyfikacja działań w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej, także w ramach już istniejących form polsko-niemieckiego i europejskiego dialogu w celu wzmocnienia idei integracji europejskiej w obszarze Euroregionu Pomerania.

   

  „Chciałbym gorąco podziękować Fundacji św. Wojciecha za budowanie mostów w naszym regionie Europy już od ponad 31 lat. Za docenianie roli Polski i innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w zjednoczeniu Niemiec i przywracaniu wolności w Europie po trudnym okresie komunizmu w naszych krajach.”- powiedział podczas spotkania Rektor US- prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

   

  Fundację reprezentuje zarząd, w skład którego wchodzą: Annette Schavan (przewodnicząca, b. minister edukacji Niemiec, SPD), Hans Hermann Henrix oraz dr H. Dieter Gobbers, obecny na spotkaniu.

   

   

   

   

  Fundacja realizuje cele poprzez m.in.:

  • Fora międzynarodowe,
  • Dialogi polityczne,
  • Tygodnie seminaryjne.
  • Wręczenie Nagród św. Wojciecha.

  Te ostatnie, przyznawane są decyzją kapituły, w skład której wchodzą m.in. aktualni ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej.W 2021 roku, z rąk Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, nagrodę otrzymał były Prezydent Niemiec, Joachim Gauck, który jest wielkim orędownikiem współpracy Fundacji i Uniwersytetu Szczecińskiego.

   

  Podczas spotkania dr Dieter Gobbers z Zarządu Fundacji podkreślił:

   

  „Nasza inicjatywa zmierza do wykorzystania potencjału i połączenia sił Uniwersytetu oraz Fundacji św. Wojciecha, a także uczelni niemieckich, które będą współpracować z nami w tej inicjatywie”

   

  W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, Prorektor ds. Organizacji,  Norbert Obrycki, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Terytorialnej oraz Joanna Misiukajtis, Kierownik Działu Spraw Międzynarodowych.