może tu
    • 29 LIS 22
    Uniwersytet Szczeciński sygnatariuszem listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

    Uniwersytet Szczeciński sygnatariuszem listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

    28 listopada  br. został podpisany list intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Wśród sygnatariuszy są przedstawiciele czterech uczelni, w tym Uniwersytetu Szczecińskiego. Podpis pod dokumentem w imieniu Uczelni złożył  prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Sygnatariusze zadeklarowali współpracę przy tworzeniu i rozwijaniu w regionie otoczenia biznesowego i technologicznego do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy i rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Porozumienie zakłada m.in. wsparcie rozwoju źródeł OZE, optymalizację energetyczną, działania na rzecz zagospodarowania nadwyżek energii ale też rozwoju technologii magazynowania energii.

     

    Podczas spotkania Pani Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podkreślała:

     

    Powołanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej świadczy o wzroście zainteresowania wodorem. Współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla tego obszaru. Już teraz jesteśmy trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru. Mam przekonanie, że wszystkie nasze działania, zarówno te na poziomie regionalnym jak i centralnym, przyczynią się do globalnego wykorzystywania technologii wodorowych, m.in. w energetyce, transporcie i przemyśle.

     

    List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisały poza uczelniami – Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie i Politechniką Morską w Szczecinie, Politechniką Koszalińską, podpisali także: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o., Enea S.A., Enea Operator, Grupa Azoty, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

     

     

    Przypomnijmy, że nasza Uczelnia, razem z ZUT oraz spółką Enea Operator, realizuje projekt H2Ebuffer, którego efektem ma być powstanie bufora energetycznego magazynującego energię i stabilizującego pracę sieci energetycznej. Projektowany system będzie wykorzystywał zielony wodór pozyskany z instalacji OZE.

Accessibility Toolbar