• 13 CZE 22
    Uniwersytet Szczeciński zaprasza na kurs języka polskiego studentów i doktorantów

Zapraszamy na kolejny kurs języka polskiego organizowany przez Uniwersytet Szczeciński. Tym razem  kadra Wydziału Humanistycznego US przygotowała kurs kierowany do studentów i doktorantów, którzy są obywatelami Ukrainy i przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku.

Projekt jest finansowany ze środków programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Solidarni z Ukrainą”; umowa nr BPS/UKR/2022/1/00080/U/00001.

Informacja w j.ukraińskim pod linkiem: КУРС ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ТА ДОКТОРАНТІВ З УКРАЇНИ – програма Національного агентства академічних обмінів «Солідарні з Україною» – Wydział Humanistyczny – Uniwersytet Szczeciński (usz.edu.pl)

Warunki uczestnictwa w kursie

W kursie mogą wziąć udział:

• obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku,
    • osoby, które były studentami ukraińskich uczelni lub odbywały w Ukrainie studia doktoranckie w roku akademickim 2021/2022.

Każdy uczestnik kursu otrzyma miesięczne stypendium w wysokości 1 500 zł (podczas pobytu w Polsce w trakcie udziału w realizowanych w ramach programu działaniach – z każdą osobą zostanie zawarta indywidualna umowa). Uczestnicy będą zwolnieni z wszelkich opłat za udział w kursie i opłat administracyjnych związanych z prowadzonymi działaniami.

Aby otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu języka polskiego dla studentów i doktorantów z Ukrainy, należy uczestniczyć w co najmniej 50% przewidzianych programem zajęć dydaktycznych w danym miesiącu realizacji działań.

Termin naboru: 10 – 24 czerwca 2022 r,

Ogłoszenie wyników naboru: 27 czerwca 2022 r.

Limit przyjęć: 35 osób (2 grupy)

Aby zapisać się na kurs języka polskiego dla studentów i doktorantów, którzy są obywatelami Ukrainy i przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, należy przesłać zgłoszenie na adres mailowy: kursy.jezykowe@usz.edu.pl .

Do zgłoszenia powinny zostać dołączone następujące dokumenty:

• formularz zgłoszeniowy zawierający:

– dane osobowe uczestnika,

– oświadczenie uczestnika dotyczące posiadania statusu studenta lub doktoranta ukraińskiej uczelni w roku akademickim 2021/2022 (jeśli jest taka możliwość – z załącznikami potwierdzającymi status studenta lub doktoranta),

– oświadczenie uczestnika dotyczące niepobierania innego stypendium o charakterze socjalnym w okresie objęcia wsparciem w ramach programu, w tym stypendiów wskazanych w art. 86 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2022 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574),

– oświadczenia dotyczące danych osobowych.

Zgłoszenia są przyjmowane według kolejności do wyczerpania limitu miejsc.

Zasady organizacji kursu

Łączna liczba godzin kursu: 60 godzin dla jednej grupy; szczegółowy program kursu –  w załączniku: NAWA – program kursu

Rozkład zajęć: 4 tygodnie po 15 godzin dydaktycznych; 3 dni w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) x 5 godzin dydaktycznych (10.00 – 11.30, 11.45 – 13.15, 13.30 – 14.15)

Terminy zajęć: od 1 do 31 lipca 2022 r., harmonogram dostępny pod linkiem: kurs języka polskiego.

Miejsce zajęć: Wydział Humanistyczny US, al. Piastów 40b, bud. 4

Przed pierwszymi zajęciami zostaną przeprowadzone testy językowe, które pozwolą określić poziom zaawansowania językowego uczestników kursu. Na tej podstawie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Zostaną uruchomione grupy o poziomach zgodnych z zapotrzebowaniem uczestników (poziom podstawowy i ewentualnie średniozaawansowany).