• 25 KW. 24
    Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. Jerzego Wolszczana

W dniu 24 kwietnia br. odbyło się wyjątkowe wydarzenie, kolejne w ramach obchodów Roku 2024 ustanowionego rokiem prof. Jerzego Wolszczana – odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz panel dyskusyjny.

Rok ten wynika z licznych rocznic, związanych z życiorysem prof. Wolszczana, przypadających w roku 2024. Do szczególnych dat należą: 105 rocznica urodzin Profesora, 60 rocznica uzyskania przez Niego stopnia doktora habilitowanego, 40 lat od Jego śmierci.

W ramach obchodów „Roku prof. Jerzego Wolszczana” w dniu 26 lutego br., na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania, przy ul Mickiewicza 64, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, otworzył wystawę poświęconą Panu Profesorowi. 24 kwietnia br. nastąpiło kolejne wydarzenie w ramach obchodów, czyli odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz panel dyskusyjny.

W wydarzeniu ze strony Uczelni udział wzięli m.in.: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Hubert Bronk – Rektor Senior, dr hab. Małgorzata Łatuszyńska, prof. US – Dziekan Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania US wraz kolegium dziekańskim, prof. dr hab. Grażyna Rosa – Dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej US, dr hab. Małgorzata Porada-Rochoń, prof. US – zastępcę Dyrektora Instytutu Ekonomii finansów US oraz prof. dr hab. Beata Zofia Filipiak – przedstawicielka Rady Uczelni.

Szczególnymi uczestnikami wydarzenia była rodzina Pana Profesora Wolszczana reprezentowana przez Pana Adama i Annę Wolszczanów.

W wydarzeniu udział wziął także Pan Marek Dylewski- Skarbnik Województwa Zachodniopomorskiego, a także dyrektorzy instytutów, pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego, emerytowani profesorowie, przyjaciele naszej Uczelni oraz studenci.

Uroczystość rozpoczął przemówieniem prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Następnie życiorys Pana Prof. Jerzego Wolszczana przedstawił prof. dr hab. Hubert Bronk – Rektor Senior US. W czasie wystąpień, uczestnicy wydarzenia, oglądali wyświetlaną prezentację multimedialną z archiwalnymi zdjęciami.

Następnie prof. dr hab. Waldemar Tarczyński i Pan Adam Wolszczan dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, będącej wyrazem hołdu Profesorowi Jerzemu Wolszczanowi składanego przez społeczność akademicką Uniwersytetu Szczecińskiego. Tablica została umieszczona w sali nr 126 znajdującej się w budynku Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 64.

Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny poświęcony działalności i dorobkowi naukowemu Profesora. Uczestnikami dyskusji poprowadzonej przez Piotra Frąckowiaka – Dyrektora Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego byli: prof. dr hab. Wojciech Bąkowski, prof. zw. dr hab. Leszek Mindur, dr Jerzy Gracz oraz Adam Wolszczan.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, a w sposób szczególny rodzinie Pana Profesora Wolszczana reprezentowanej przez Pana Adama i Annę Wolszczanów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego: