• 12 STY 23
    Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. Leona Babińskiego

11 stycznia br. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 50. rocznicę śmierci prof. Leona Babińskiego, cenionego prawnika, dyplomaty, naukowca, pamiętnikarza. Wydarzenie było połączone z panelem dyskusyjnym poświęconym działalności i dorobkowi naukowemu Profesora.

W wydarzeniu udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor US, dr hab. Jacek Batóg, prof. US – Prorektor ds. Finansów US,  dr hab. Małgorzata Łatuszyńska, prof. US – Dziekan Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania US wraz z kolegium dziekańskim, dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US, Dyrektor Szkoły Doktorskiej US, mgr inż. Andrzej Jakubowski – Kanclerz. Gościem specjalnym był wnuk Pana Profesora – Pan Wojsław Babiński z rodziną.

Dzisiejsza 50 rocznica śmierci Pana Profesora Leona Babińskiego jest wydarzeniem wyjątkowym. Bez dorobku Pana Profesora, jego aktywności i zaangażowania, jako uniwersytet, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym teraz jesteśmy. Kiedy powstała w Szczecinie pierwsza wyższa szkoła, filia Akademii Handlowej w Poznaniu, Pan Profesor w tym uczestniczył. Później gdy następowały przekształcenia uczelni, Pan Profesor współtworzył Wyższą Szkołę Ekonomiczną, której był rektorem, a następnie przez wiele lat wspierał uczelnie swoją pracą. Aula imienia Profesora Babińskiego, w której się dziś znajdujemy jest miejscem wyjątkowym, gdyż tu odbyły się ważne wydarzenia w życiu uczelni. Ta aula jest też dowodem, że Pan Profesor Babiński wciąż jest duchem ze swoim uniwersytetem – stwierdził Rektor US otwierając wydarzenie.

Uczestników spotkania powitała także Pani dr hab. Małgorzata Łatuszyńska, prof. US, Dziekan Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania US przedstawiając historię i strukturę wydziału oraz ogromny wkład pracy Pana Profesora Babińskiego. Podkreśliła też, że Wydział Ekonomii Finansów i Zarządzania może się poszczycić najdłuższą historią wśród jednostek organizacyjnych szkolnictwa wyższego w regionie Zachodniopomorskim.

Życiorys prof. Leona Babińskiego przedstawił zgromadzonym prof. dr hab. Janusz Faryś, specjalista w zakresie historii najnowszej Polski. W sposób usystematyzowany i chronologiczny ukazał historię życia Pana Profesora i co sprawiło, że przeprowadził się z Warszawy właśnie do Szczecina.

W styczniu obchodzimy nie tylko rocznicę śmierci Pana Profesora, ale jeszcze dwie inne. 13 stycznia 132 lata temu w Warszawie na ulicy Leszno 28 urodził się Leon Babiński, syn Leona i Stefanii z Karpińskich. Natomiast 104 lata temu Leon Babiński podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako referent, a następnie radca ministerstwa gdzie pracował do 1939 roku. Śmierć Pana Profesora była dużym zaskoczeniem dla mieszkańców Szczecina. Zdrowy, żywotny, zawsze uśmiechnięty, praktycznie niechorujący, odszedł nagle z tego świata. Dwa dni później, 13 stycznia 1973 roku odbyło się pożegnanie w gmachu Politechniki Szczecińskiej, po czym Profesor odbył ostatnią drogę do swojej ukochanej Warszawy. Spoczął w grobie rodzinnym na Powązkach, obok żony zmarłej 12 lat wcześniej – powiedział prof. dr hab. Janusz Faryś rozpoczynając swoje wystąpienie.

Następnie prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor US wraz z Panem Wojsławem Babińskim dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, będącej wyrazem hołdu Profesorowi Leonowi Babińskiemu składanym przez społeczność akademicką Uniwersytetu Szczecińskiego. Tablica została umieszczona w auli jego imienia, znajdującej się w budynku Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 64.

Zwieńczeniem spotkania był godzinny panel dyskusyjny poświęcony działalności i dorobkowi naukowemu Profesora. Uczestnikami dyskusji poprowadzonej przez dra hab. Eryka Krasuckiego, prof. US byli: prof. dr hab. Janusz Faryś, prof. dr hab. Henryk Walczak, prof. dr hab. Radosław Gaziński, Piotr Frąckowiak – Dyrektor Archiwum US oraz Wojsław Babiński.

Bardzo ciekawym zakończeniem dyskusji były wspomnienia wnuka Pana Profesora, Wojsława Babińskiego. Opowiedział jak zapamiętała go rodzina, o jego zwyczajach, czy o umiłowaniu kolekcjonowania kryształowych kieliszków. Niewątpliwe te wspomnienia były bardzo cenne dla osób, które znały i pamiętają Pana Profesora, a także były lekcją historii dla młodego pokolenia również biorącego udział w wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.