• 08 WRZ 22
    Uroczyste otwarcie wystawy „Matematyka w obiektywie” w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 7 września br., w setną rocznicę opublikowania rozprawy doktorskiej Stefana Banacha, wystawa wybranych prac finalistów dwunastu edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie” zagościła w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ta premierowa wystawa, której organizatorami są Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, została zorganizowana w Izbie z inicjatywy Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięła dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS, Kierownik Projektu oraz mgr inż. Andrzej Jakubowski, Kanclerz, reprezentujący Władze Rektorskie Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Serdecznie witam w murach Senatu przedstawicieli świata nauki, którzy swoją obecnością uświetniają to wyjątkowe wydarzenie. Mam ogromny szacunek dla matematyki. Całkowicie zgadzam się z Galileuszem, który stwierdził, że jest ona «alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat». Wystawa, którą za chwilę obejrzymy, za pomocą sztuki opisuje tematy teoretycznie niedające się opisać. Tu nauka spotkała się ze sztuką. Prezentowane fotografie dowodzą, że otaczającą nas rzeczywistość można opisać za pomocą matematyki, ujętej jednak w artystyczne ramy”– powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w Senacie, otwierając wystawę „Matematyka w obiektywie”.

Jak dodał Marszałek Senatu RP, ta wystawa swoją niezwykłością bije na głowę inne eksponowane w Izbie, stanowi wyraz naszego szacunku dla ludzi oddanych matematyce.

„To niezwykły dzień dla matematyki, pedagogiki i fotografii” – powiedziała dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS, Kierownik Projektu i inicjatorka pokazania w Izbie efektów konkursu „Matematyka w obiektywie”. „Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem, (…) przybytek tej Monarchini jest obsadzony cierniem, po którym przechodzić trzeba, (…) nie ma on powabu, tylko dla umysłów, zamiłowanych w prawdzie i lubiących walczyć z trudnościami” – zacytowała słowa wybitnego polskiego matematyka Jana Śniadeckiego.

Pani Profesor stwierdziła, że jako pedagog i matematyk stara się jednak przybliżać tę naukę odbiorcom, dlatego przed kilkunastu laty wymyśliła „kod dostępu” do królowej nauk dzięki fotografii, która nadaje sztuce wymiar naturalny. Powstają prace stanowiące metafory wizualne pojęć matematycznych.

Podczas uroczystości Kanclerz Andrzej Jakubowski odczytał list prof.dra hab. Waldemara Tarczyńskiego, Rektora US, w którym Rektor naszej Uczelni dziękuje Marszałkowi Senatu za możliwość zaprezentowania w Senacie prac, które odkrywają „matematykę przyjazną każdemu człowiekowi, bliską, użyteczną i piękną”.

Wystawa, przygotowana przez Uniwersytet Szczeciński i Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, stanowi podsumowanie 12 lat konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Mathematics in focus” („Matematyka w obiektywie”). Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w dziedzinach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Prace biorące udział w konkursie mają nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Wystawa prezentowana w Senacie prezentuje najbardziej interesujące metafory wizualne, wybrane przez jury spośród finalistów dotychczasowych edycji konkursu.

Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu