• 30 WRZ 22
    Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023

Inauguracja roku jest dla każdej uczelni szczególnym wydarzeniem – czasem refleksji nad znaczeniem nauki i wiedzy w dzisiejszym świecie, a także okazją do weryfikacji dotychczasowych planów i wyznaczania kolejnych celów. Rok akademicki 2022/2023 na Uniwersytecie Szczecińskim  rozpoczął się uroczystą inauguracją w dniu 30 września, w auli przy ul. Krakowskiej.

Na zaproszenie Rektora oraz Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, rektorzy szczecińskich uczelni, a także przedstawiciele oświaty, kultury i sportu oraz służb dyplomatycznych i mundurowych.

Cele Uniwersytetu Szczecińskiego na nowy rok akademicki 2022/2023

Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US w swym wystąpieniu inauguracyjnym przedstawił plany rozwoju Uczelni na najbliższy rok, a także podkreślił sukces rekrutacyjny i ewaluacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Zrobimy wszystko, aby Uniwersytet Szczeciński utrzymał pozycję ośrodka myśli naukowej oraz kształcenia ludzi wszechstronnych, posiadających zdolność samodzielnego myślenia i dobrego, uniwersalnego przygotowania zawodowego. Wysoka jakość kształcenia jest dewizą naczelną. Chcemy dostosowywać się do zmieniających się warunków działania, wyczuwać zapotrzebowanie społeczne i gospodarcze oraz starać się nie tylko nadążać za rozwojem nauki, ale w miarę możliwości przyczyniać się istotnie do jej rozwoju” –  mówił Rektor US.

W uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego,nadał złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Panu prof. dr hab. Waldemarowi Tarczyńskiemu. O przyznanie Odznaki wystąpił Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie, chcąc podziękować za zaangażowanie na rzecz wspierania obywateli i studentów z Ukrainy.

Zarząd Województwa nadał również złote Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego Paniom:  prof. dr hab. Agnieszce Szewczyk oraz  prof. dr hab. Aurelii Bielawskiej, które swoją działalnością zawodową wybitnie przyczyniły się do rozwoju Pomorza Zachodniego.

Jego Magnificencja otrzymał także z rąk Pana dra Dominika Rozkruta- Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Odznakę Honorową Zasłużony dla Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasłużeni pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego odznaczeni medalami

Podczas ceremonii miało miejsce wręczenie medali i odznaczeń państwowych. Aktu dekoracji w imieniu władz państwowych dokonał Pan Tomasz Wójcik Wicewojewoda Zachodniopomorski oraz prof. Tarczyński, Rektor US

Następnie listy gratulacyjne odebrali zdobywcy medali podczas Integracyjnych Mistrzostw Polski w pływaniu: Pan Krzysztof Berent, Pani Elżbieta Lisiecka oraz Pani Weronika Apolinarek. Specjalne gratulacje zostały skierowane dla dra Marka Kolbowicza, Złotego Medalistę Igrzysk Olimpijskich w Pekinie,  w związku z wyróżnieniem Fair Play, przyznawanym przez Polski Komitet Olimpijski.

Ślubuję uroczyście…

W uroczystej immatrykulacji, którą poprowadziła dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich, wzięły udział osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym na poszczególnych kierunkach studiów. Immatrykulacja jest doniosłym wydarzeniem w tradycji akademickiej, to akt dołączenia do Wspólnoty Uczelni. Witamy serdecznie nowych studentów i życzymy, by Uniwersytet Szczeciński jako Alma Mater stał się dla nich miejscem zdobywania wiedzy, doskonalenia umiejętności i kształtowania charakteru.

Również  przyszli doktoranci Szkoły Doktorskiej US złożyli uroczyste ślubowanie przysięgając uroczyście m.in.  niestrudzenie dążyć do prawdy oraz sumiennie zdobywać wiedzę, by dobrze służyć ludziom i Ojczyźnie. Po wygłoszeniu roty zabrzmiała radosna pieśń Gaudeamus Igitur.

Uroczystość obfitowała w bogaty program, wyróżnienia w konkursie na Naukowca Roku US otrzymali: dr hab. Jarosław Wątróbski, prof. US , dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US oraz prof. dr hab. Andrzej Witkowski. Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców otrzymali również: dr Ewa Maria Kruszyńska, mgr Stanisław Boridczenko oraz dr Ewa Joanna Rojewska.

Podczas ceremonii słowo do studentów i doktorantów wygłosili: Pan Piotr Zaremba – przewodniczący Samorządu Studenckiego oraz Pan Artur Łabuz- przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów.

Następnie wykład inauguracyjny pt. „Miasto: obietnica i przestroga”  wygłosił dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US, Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dziękujemy wszystkim za obecność oraz wspólne przeżywanie tej wyjątkowej uroczystości. Niech ten rok akademicki obfituje w wyjątkowe sukcesy dydaktyczne oraz osiągnięcia naukowe.

Vivat Academia, vivant professores!